REAKCIJE U SRBIJI NA SPORAZUM - OD PODRŠKE DO REVOLTA

Da li su Dačić i Nikolić u Briselu izdali Kosovo i državu?!

Arhiva20.04.13, 10:57h

Izaslanstva Srbije i Kosova, predvođena premijerima Ivicom Dačićem i Hashimom Thacijem, u petak su u Briselu, nakon višemjesečnih pregovora, usuglasila i parafirala sporazum o normalizaciji odnosa... Prve reakcije iz Srbije pune su kontradiktorosti

Dačić i Tachi u Briselu

Sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, postignut u petak u Briselu, izazvao je u Srbiji val različitih reakcija - od ocjena da je riječ o povijesnoj i državničkoj odluci koja pruža oslonac za budućnost do osuda za izdaju državnih i nacionalnih interesa i optužbi da je počinjen državni udar.

Istodobno, srbijanski premijer i vicepremijer Ivica Dačić i Aleksandar Vučić odlučno su u izjavama beogradskim medijima odbacili tvrdnje kosovske strane da je Srbija dogovorom u Briselu priznala nezavisnost Kosova.

"U ovom trenutku, ovo je maksimum koji smo mogli izvući za naš narod na Kosovu", rekao Vučić i naglasio kako Beograd neće "nasjedati na izmišljotine Hashima Thacija" o priznanju nezavisnosti. "Srbija nije priznala nezavisnost Kosova i Metohije, niti će to ikada učiniti", istaknuo je Vučić za "Večernje novosti".

Premijer Dačić je nazvao "netačnom interpretacijom" izjavu kosovskog premijera da je dogovorom u Briselu priznata nezavisnost Kosova i da je riječ o "lažima". "To su laži kojima se služe kosovski Albanci, koji svojoj javnosti hoće pokazati da su nešto pobijedili u ovim pregovorima", rekao je Dačić za Radio televiziju Srbije.

Potpredsjednica vlade za eurointegracije Suzana Grubješić drži da je Beograd u Briseliu "povukao težak, ali jedini ispravan i državnički potez" kojim je zaštićen "minimum nacionalnih interesa" jer "jamči sigurnost Srbima na Kosovu i Metohiji" i "otvara prostor za daljnji dijalog o ključnim pitanjima - zaštiti srpskih kulturnih dobara, imovine Srba i imovine države Srbije na Kosovu".

Srbijanski šef diplomacije Ivan Mrkić smatra da je tim Beograda u Briselu "ishodio nešto što osigurava srpski narod na Kosovu i pruža mu siguran oslonac za budućnost", ustvrdivši kako je nakon višemjesečnih pregovora okončano jedno od najtraumatičnijih razdoblja koje je je srpski narod "gdje god da živi, mučno preživljavao".

Predsjednik skupštinskog Odbora za Kosovo Milovan Drecun dogovor u Briselu ocjenjuje kao "težak kompromis" za srpsku stranu i naglašava kako je sad "važan zadatak objasniti narodu na Kosovu u kojoj će se mjeri to pozitivno odraziti na njihov položaj i budućnost u pokrajini" jer bez njihova pristanka predloženi sporazum "ne može biti maksimalno primijenjen".

Šef zastupničke skupine Dačićevih socijalista u parlamentu Branko Ružić briselski sporazum naziva "povijesnim iskorakom državnog vrha" u pravcu pronalaženja "realpolitičkog, sveobuhvatnog održivog rješenja" za zaštitu srpskih nacionalnih interesa na Kosovu.

Veleposlanstvo SAD u Beogradu čestitalo je u petak Kosovu i Srbiji na  postignutom sporazumu uz poruku da SAD nastavljaju podupirati "daljnju normalizaciju u odnosima koja je od ključne važnosti za europsku budućnost obje zemlje".

S druge strane, bivši srbijanski premijer i vođa oporbene, konzervativne Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica optužio je vlast da je "parafiranjem prijedloga sporazuma u Broselu prihvatila ukinuti državu Srbiju na Kosovu, izručiti srpski narod na milost i nemilost albanskim separatistima i prodati teritorij Kosova za ništavan datum za početak pregovora s EU". On je ocijenio kako je vlast izdala državne i nacionalne interese na Kosovu i "time nanijela Srbiji koban udarac sa strahovitim povijesnim posljedicama" istaknuvši kako ovim sporazumom "više ne postoji država Srbija na Kosovu, već Srbi trebaju živjeti pod zakonima i vlašću lažne države Kosovo".

Oštre optužbe upućene državnom vrhu stižu i iz nacionalističkih krugova pa je tako Pokret Dveri ocijenio da je vlada parafom u Briselu "izvršila državni udar, ukinula ustav i izdala državne i nacionalne interese, zbog čega će njeni čelnici morati "podnijeti ostavke ili kazneno odgovarati". Pokret ističe da sporazum, iako još nije službeno potpisan, dalekosežno poguban i "znači da se prvi put u povijesti jedna država dragovoljno odriče svog teritorija".

Politički analitičari, pak, ocjenjuju da će sporazum "relaksirati situaciju u Srbiji i regiji" i da je "postignut važan korak za dobivanje datuma" predpristupnih pregovora Srbije i EU.

Kako je izvijestila agencija Beta, u središtu Beograda okupilo se u petak navečer nekoliko stotina uglavnom mlađih ljudi koji su, pod policijskom pratnjom prosvjedovali zbog postizanja sporazuma Beograda i Prištine u Bruxellesu. Oni su, noseći nekoliko državnih zastava i transparent s porukom "Od Svetog Save nam je zavjet ostao da branimo naše Kosovo", uzvikivali "izdaja", a ispred zgrade Predsjedništva Srbije "ostavka".

Izaslanstva Srbije i Kosova, predvođena premijerima Ivicom Dačićem i Hashimom Thacijem, u petak su u Briselu, nakon višemjesečnih pregovora, usuglasila i parafirala sporazum o normalizaciji odnosa.

 (Fena/aa)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook