Dačić je novinarima u Briselu objasnio da nije potpisao sporazum, već da je samo parafirao da je to "prijedlog teksta o čijem prihvaćanju ili odbijanju će se u narednim danima izjasniti obje strane".
"Naši organi će donijeti odluku u narednim danima hoćemo li prihvatiti ili odbiti", rekao je Dačić, preciziravši da će Beograd u ponedjeljak pismeno obavijestiti Bruxelles prihvačaju li dogovor ili ne, javlja Tanjug.
Voditelj prištinskog pregovaračkog tima, kosovski premijer Hashim Thacii ocjenjuje da sporazum koji je postignut sa delegacijom Beograda jamči suverenitet i teritorijalni integritet Kosova.
"Ugovor koji je parafiran je između dvije države predstavlja de jure priznanje Kosova od strane Srbije", rekao je Thaci novinarima ispred zgrade europske službe vanjskih poslova u Bruxellesu.
On je rekao da očekuje da će države koje još nisu priznale Kosovo to što prije učiniti i da se nada da će Kosovo uskoro ući i u Ujedinjene nacije.
Srpska strana dobila jamstva NATO-a da kosovske sigurnosne snage neće moći dolaziti na sjever Kosova, javlja Tanjugu, pozivajući se na izvore srbijanskom izaslatsvu nakon sastanka u sjedištu NATO-a.
U nazočnosti Catherine Ashton, srbijanska strana dobila je jamstva NATO da kosovske sigurnosne snage neće moći dolaze na sjever Kosova, osim u slučaju prirodnih katastrofa kada im je za ulazak potrebna suglasnost NATO-a i lokalne srpske zajednice.
Zapovjednika regionalne policije, koji će biti kosovski Srbin, imenovota će ministarstvo unutarnjih poslova Kosova s liste koju predlažu načelnici četiriju srpskih općina. Prema srbijanskom premijeru promijenjena je 14. točka, koja je bila najspornija. U prijedlogu je stajalo da se obje strane obvezuju da neće blokirati i da neće ohrabrivati druge zemlje da blokiraju članstvo i jedne i druge strane u međunarodnim organizacijama. Za Srbiju je taj prijedlog neprihvatljiv i ističe da taj zahtjev zapravo znači da se od Beograda traži priznanje kosovske neovisnosti.
To je sada promijenjeno i dvije su se strane obvezale da se neće međusobno blokirati na putu prema EU-u. Prema sporazumu, zajednica četiriju općina sa srpskom većinom - Sjeverna Mitrovica, Zubin Potok, Zvečane i Leposavić - imat će statut, a njezine ovlasti bit će u skladu s europskom poveljom o lokalnoj samoupravi i s kosovskim zakonima. Zajednica bi mogla imati i dodatne ovlasti ako im to daju središnje vlasti u Prištini. Dogovor su pozdravili predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i povjerenik za proširenje Štefan Fuele.
"Ovo je povijesni sporazum, koji se sada mora brzo provesi. Čestitam čelnicima obiju strana na njihovoj predanosti, hrabrosti i viziji", rekao je Barroso i izrazio nadu da će ovaj dogovor omogućiti napredak Srbije i Kosova prema europskim integracijama. EU je od Srbija tražila "vidljivu i održivu" normalizaciju odnosa s Kosovom kao uvjet za dobivanje datuma za početak pristupnih pregovora, a za Kosovo ovaj dogovor otvara vrata za početak pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Ashton će o dogovoru izvijestiti u ponedjeljak ministre vanjskih poslova zemalja članica EU-a na njihovu sastanku u Luxembourgu. Konačnu odluku o daljnjim koracima na putu prema EU-u za Srbiju i Kosovo donijeti će čelnici zemalja članica na summitu u lipnju. I povjerenik za proširenje Fuele ovaj je dogovor ocijenio "povijesnim".
Najavio da će zajedno s Ashton izraditi preporuke za sastanak ministara vanjskih poslova u ponedjeljak. "Sada je ključno da politička vodstva i javnost i u Srbiji i na Kosovu podrže dogovor i pomognu u njegovoj provedbi. Ovo je prigoda koja se ne smije propustiti", rekao je Fuele, dodajući da obje strane sada mogu računati na europsku "potporu, solidarnost, ohrabrenje i povjerenje u njihovu europsku budućnost".
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook