Tema predavanja bila je Organizacija islamske saradnje i islamski svijet u 21. vijeku. Na početku obraćanja, Ihsaanoglu je izrazio zadovoljstvo boravkom u Sarajevu, kako je kazao, "koje nazivaju i 'Jerusalem Balkana', gdje se džamije, crkve i sinagoge nalaze na istom mjestu". Ihsanoglu je istakao kako Evropa "nije domaćin već dom islama".
„Islam je druga religija u Evropi, poslije hrišćanstva“, kazao je Ihsanoglu, te dodao: „Renesanse u Evropi ne bi bilo bez islamskih učenjaka, odnosno Evropa ne bi doživjela renesansu da djela islamskih učenjaka nisu prevedena na druge jezike.“
Islam nije uljez u Evropi, naglasio je Ihsanoglu, dodavši da islama ima u svim zemljama Evrope u različitim oblicima i da je na tlu Evrope prisutan osam stoljeća. On je podsjetio da Jevreja nije bilo u Bosni i Hercegovini dok nije došlo Otomansko carstvo.
„Ne možete nigdje u Evropi naći crkvu i džamiju iz 16. stoljeća, ni u Londonu ni u Madridu, samo u Sarajevu i Istanbulu“, istakao je Ihsanoglu.
Odgovarajući na pitanje o aktuelnoj situaciji u Siriji, generalni sekretar OIC-a je istakao da je sirijska kriza dokazano jedna od najvećih u posljednjih nekoliko godina, jer svi podcjenjuju potencijal i moć sirijskog režima.
„Svi su bili pod iluzijom da će se ono što se desilo u Tunisu i Egiptu dogoditi i u Siriji. Neki su vjerovali da će ono što se desilo Gadafiju biti slučaj i u Siriji. Ali, treba imati u vidu i poziciju Sirije i odnos sa drugim interlokatorima. Mi, kao OIC, smo uključeni u to i ja sam poslao poruku Basharu al-Assadu da udovolji narodu za demokratske promjene, a njegov odgovor je bio: 'Da, upravu si, napravićemo to'. Ali nije. Postoji međunarodni koncenzus o tome šta ne treba napraviti u Siriji, ali ne postoji internacionalni koncenzus šta treba napraviti u Siriji“, istakao je Ihsanoglu, dodavši da treba tražiti mirno rješenje, jer vojno rješenje bi značilo više krvoprolića, ubistava i destrukcije.
Ihsanoglu je u predavanju studentima Univerziteta u Sarajevu pojasnio ulogu i značaj OIC-a, istakavši da se organizacija zalaže za kooperaciju među zemljama članicama, poštovanje ljudskih prava, te da radi na povećanju procenta pismenosti stanovništva. On je podsjetio da je BiH poslije proglašenja nezavisnosti postala zemlja posmatrač u OIC-u, te izrazio zadovoljstvo progresom koji je BiH napravila u proteklim godinama, a posebno kada je riječ o visokom obrazovanju.
Predavanju, koje je održao Ekmeleddin Ihsanoglu u Rekotratu Univerziteta u Sarajevu, prisustvovali su predstavnici diplomatskog kora u BiH, rektor Univerziteta u Sarajevu, profesori, studenti i brojne druge zvanice.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook