HAŠKI TRIBUNAL

Presuda u predmetu 'Prlić i drugi' 29. maja

Arhiva15.04.13, 11:43h

Izricanje prvostepene presude šestorici bivših političkih i vojnih čelnika Herceg-Bosne već je nekoliko puta odgađano. Završne riječi u tom predmetu održane su prije više od dvije godine u martu 2011.

Jadranko Prlić u haškoj sudnici; foto: Life.comPrvostepena presuda Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) bosanskohercegovačkim Hrvatima u predmetu "Prlić i ostali" bit će izrečena 29. maja ove godine, kazala je u ponedjeljak za Hinu Nika Pinter, braniteljica generala Slobodana Praljka, koja je primila obavijest ICTY-ija.

Izricanje prvostepene presude šestorici bivših političkih i vojnih čelnika Herceg-Bosne već je nekoliko puta odgađano. Završne riječi u tom predmetu održane su prije više od dvije godine u martu 2011.
 
Haaško tužiteljstvo bivše čelnike Herceg-Bosne - premijera Jadranka Prlića, ministra obrane Brunu Stojića i zapovjednike Glavnog stožera HVO-a generala Milivoja Petkovića i Slobodana Praljka, zapovjednika vojne policije HVO-a Valentina Ćorića te načelnika Ureda za razmjenu zarobljenika Berislava Pušića, optužuje za zločine počinjene u sklopu udruženoga zločinačkog pothvata, predvođenog bivšim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, čiji je cilj bilo etničko čišćenje područja Herceg-Bosne koje su htjeli pripojiti Hrvatskoj radi stvaranja "velike Hrvatske".
 
U završnim riječima tužitelji su zatražili da ih se proglasi krivima te su za Prlića, Stojića, Praljka i Petkovića zatražili 40 godina zatvora, za Ćorića 35 a za Pušića 25 godina zatvora, dok su obrane zatražile njihovo oslobađanje.
 
Predmet protiv šestorke jedan je od najkompleksnijih pred Haškim sudom i samo je dokaznih predmeta oko deset hiljada.
 
Osim generala Praljka koji je sam tražio povratak u pritvor zbog spora oko troškova njegove obrane, drugi optuženi u predmetu čekaju izricanje presude na privremenoj slobodi.
 
Šestorica bosanskohercegovačkih Hrvata dobrovoljno su se predala 5. aprila 2004.
 
Suđenje je počelo u aprilu 2006. i pretvorilo se u jedno od najduljih suđenja pred Haškim sudom.
 
Kao jedan od razloga pomicanja rokova za objavljivanje ove i drugih presuda ICTY je u redovitim izviješćima Vijeću sigurnosti UN-a navodio i odljev kvalificiranog osoblja koje pomaže sucima u njihovu radu.

(DEPO, BLIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook