Vlast u Srbiji i dalje krije šta se nalazi u 11 vreća sa Titovim stvarima koje su pohranjene u trezoru NBS.
Tu su stajale od 1982. godine do 10. aprila, kada je tročlana državna komisija, predvođena Oliverom Antićem, savjetnikom Tomislava Nikolića, Brozovu zaostavštinu otvorila bez prisustva suda i zastupnika Titovih nasljednika.
Zapisnik o otvaranju, koji je, kako se pretpostavlja, vođen trebalo bi da bude dostavljen Prvom osnovnom sudu. Problem je, međutim, u tome što sem tročlane komisije, koju su činili savjetnici predsjednika Srbije Oliver Antić i Milorad Simić, kao i zamjenik generalnog sekretara predsjednika Nenad Jevremović, otvaranju depoa nije prisustvovao niko drugi, čime bi u javnosti otklonjena svaka sumnja u mogućnost zloupotrebe.
Skrivanje sadržaja paketa
Predstavnici suda za to bi bili najpogodniji, ocjenjuje bivši sudija Božo Prelević, jer bi njihovo prisustvo uklonilo sumnje da je išta od deponovanih stvari sklonjeno. I sam Antić je ranije izjavio da je upravo sud “zadužen da utvrdi šta pripada ostavinskoj masi, koja će se deliti među naslednicima”.
Skrivanje sadržaja paketa sa predmetima i dokumentima koje je Predsedništvo SFRJ predalo Narodnoj banci Srbije (NBS) 1982. godine, čudi i Violetu Kočić Mitaček, advokata Titovog sina Miše i unuke Zlatice jer su otvaranje trezora tražili upravo nasljednici.
- Naslednici su upravo preko suda tražili da se otvore amaneti, koji je potom tražio saglasnost predsednika Republike. Logično je da iz Generalnog sekretarijata predsednika, kao pravni naslednici Predsedništva SFRJ, daju saglasnost za otvaranje. Ali nije logično da samo oni budu na otvaranju, naročito jer je tročlana državna komisija, kako je navedeno i u dopisu Kabineta predsednika Srbije Prvom osnovnom sudu, formirana za otvaranje depoa u postupku ostavinske rasprave - kaže Kočić Mitaček za “Blic”.
Portparol Prvog osnovnog suda Gordana Vuković kaže za “Blic” da otvaranje depoa nije bilo u njihovoj nadležnosti, već isključivo u nadležnosti tročlane državne komisije.
- Prvi osnovni sud je tražio dozvolu od NBS i predsednika da se taj sef otvori kako bi bila raspravljena Titova zaostavština. Nakon toga dobili smo odgovor da je formirana državna komisija koja će se time baviti i da nema potrebe da predstavnici suda prisustvuju otvaranju - objašnjava Vukovićeva.
Niko od predstavnika državne komisije juče nije bio dostupan za komentar.
Svetlana Broz tuži Nikolića
Titova unuka, Žarkova kćerka, Svetlana Broz najavljuje da će preko advokata podnijeti tužbu protiv predsjednika Srbije Tomislava Nikolića zbog kršenja evropske konvencije o ljudskim pravima i prava na pravično i fer suđenje u ostavinskoj raspravi, jer niko od Titovih nasljednika ili predstavnika Prvog osnovnog suda u Beogradu nije bio pozvan na otvaranje depoa.
- Predsjednik države daje sebi za pravo da formira nekakvu komisiju koja će ulaziti u privatno vlasništvo nasljednika jednog pokojnika čija se ostavinska rasprava završava punih 30 godina - kaže Svetlana Broz za “Blic”, ocjenjujući da se time Tomislav Nikolić postavio iznad sudske vlasti.
Ona dodaje da je spremna da ide i na Međunarodni sud pravde u Strazburu.
(DEPO, BLIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook