SAJAM GOSPODARSTVA U MOSTARU

Evropska unija pomaže razvoj poduzetništva u BiH

Arhiva13.04.13, 13:56h

EU je u BiH podržavala razvoj malih i srednjih poduzeća kroz programe iz projekta IPA 1 koji je implementiran u razdoblju od 2007. do 20013.

Sajam gospodarstva Mostar - EUDelegacija EU u BiH je na Sajmu gospodarstva u Mostaru, čiji je partner, predstavila mogućnosti korištenja IPA fondova u oblasti prekogranične suradnje i razvoja malih i srednjih poduzeća.

Martin Schieder, šef operativnog odjela za ekonomski razvoj, gospodarske resurse i infrastrukturu Delegacije EU u BiH je istaknuo kako je u BiH nužno izraditi starategiju za razvoj malih i srednjih poduzeća, kao i strukovne strategije.

Program predspristupne pomoći EU ( IPA) u BiH implementira se preko Direkcije za europske integracija BiH. Direktorica ove institucija Nevenka Savić kaže kako EU potiče razvoj malog i srednjeg poduzetništva jer je ono „stup razvoja Europske unije“. „U EU postoji 20 milijuna malih i srednji tvrtki, u kojima je angžirano 67 posto ukupno zaposlenih, od čega je 90 posto tvrtki koje imaju do 10 uposlenih", kaže Savić.

Podrška malim i srednjim poduzećima

EU je u BiH podržavala razvoj malih i srednjih poduzeća kroz programe iz projekta IPA 1 koji je implementiran u razdoblju od 2007. do 20013.

Pomoć se ogledala u jačanju institucionalnih kapaciteta za razvoj malog i srednjeg poduzetništva, grantove, konsultanske usluge, pomoć Centralnoj banci BiH u osiguranju makroekonmske stabilnosti, uspostavu ISO standarda kvalitete, uspostavi poslovnih zona i slično.

Od sljedeće 2014. do 2020. EU će nastaviti pomagati prekograničnu, bilateralnu i trasnacionalnu suradnju, te razvoj malih i srednjih tvrtki kroz različite programe projekta IPA 2 .

Prekogranična suradnja

Cilj programa iz oblasti prekogranične suradnje je osigurati razvoj pograničnih područja, koja su u pravilu slabije razvijena, te postići izbalansirani razvoj kako bi se osigurala stabilnost i prosperitet tih područja, rečeno je na prezentaciji. EU će ponuditi grantove koji podrazumjevaju da 15 posto sredstava osigura korisnik programa. Za ova bespovratna sredstva moći će aplicirati pravne osobe i to isključivo neprofitnog karaktera, uključujući i državne institucije, institucije lokalne zajednice, nevladine organizacije i slično. Ovi programi su dizajnirani za različite oblasti od obrazovanja i zdravstva, do zaštite okolišta. Grantovi su, kako je rečeno samo „predpristupni alati za korištenje drugih fondova EU."

Jasmina Čengić iz Delegacije EU kaže kako će programi pomoći EU Bosni i Hercegovini iz projekta IPA 2 biti fokusirani na istraživanje i tehnološki razvoj, klimatske promijene, obnovljive izvore energije, zaštitu okoliša, transport. Podrška za razvoj malih i srednjih poduzeća bit će usmjerena za razvoj proizvoda zasnovanim na novim tehnologijama, za „pametni i održivi rast“. Podržat će i udruženjima malih i srednjih poduzeća, te inovacije. Poseban program dizajniran je za mlade poduzetnike kojima žele omogućiti prijenos znanja i iskustava od starijih kolega iz zemalja članica Europske unije.

Kako je rečeno na prezentaciji, jedan od ciljeva predpristupne pomoći EU Bosni i Hercegovini je i da se kroz korištenje ovih programa postupno prihvaćaju standardi EU što je dio procesa europskih integracija.

(Dw.de, DEPO, BLIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook