U nastavku suđenja za zločine počinjene na području Hadžića, svjedok Državnog tužilaštva rekao je da je po dolasku u “Silos” bio fizički maltretiran.
Božo Kovačević je ispričao da je 6. juna 1992. doveden u “Silos” i smješten u ćeliju, gdje je zatekao još osoba.
Nedugo nakon toga, u ćeliju su došle četiri osobe, koje su njega i još jednog zatočenika tukle.
- Jedan je tukao Uglju. To je trajalo dok nije pao. Onda je mene pitao: ‘Šta ti gledaš?’, rekao je Kovačević, dodavši da je tada udaran palicama.
Po riječima svjedoka, nisu ga nikada tukli stražari, već osobe koje su ulazile u “Silos”.
Za zločine počinjene u logoru “Silos”, Osnovnoj školi “9. maj” i kasarni “Krupa”, Tužilaštvo BiH tereti Mustafu Đelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mešanovića i Nermina Kalembera.
Bećir Hujić je bio upravnik, kao i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović.
Nermin Kalember je bio stražar u “Silosu”, dok su ostali bili dio civilne, vojne i policijske vlasti.
Kovačević je kazao da, iako je tučen tokom boravka u “Silosu”, nikome se zbog toga nije žalio.
- Jednom sam nosio vodu u ćeliju kada mi je jedna grupa rekla da pričekam i da ruke stavim na beton. Dobio sam udarac u desnu ruku. To je bilo tako bolno da sam se izgubio - prisjetio se svjedok, istaknuvši da mu je teško pričati o tim događajima.
Zatvorenici su, kako je svjedok ispričao, pitali “upravnika Beću” do kada će biti u tom objektu, na šta im je odgovorio da će ići davati izjave, te da će se ustanoviti ko je kriv.
- Stražar me je vodio u kancelariju, ali tu nije bilo ništa od davanja izjave. Samo sam na papiru vidio svoje ime i broj puške - rekao je on.
Po dolasku u “Silos”, zatvorenici su jeli, spavali i vršili nuždu u istoj ćeliji.
- Prva dva-tri dana ne sjećam se da sam išta jeo. Kasnije je bila šnita hljeba i neka supa, kao zamućena voda. Jedna porcija bi išla na nas petoricu - kazao je svjedok, koji je “Silos” napustio početkom 1993.
Kovačević, koji je prije zatvaranja živio u Tarčinu, rekao je da je u proljeće 1992. počelo postavljanje barikada. Kasnije je čuo da je srpskom stanovništvu na tom području dijeljeno oružje.
Nastavak suđenja zakazan je za 25. april, prenosi BIRN - Justice Report.
(FENA/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook