Ustavni sud Federacije BiH razmatrao je danas na javnoj raspravi u Sarajevu zahtjev predsjednika FBiH Živka Budimira za rješavanje spora s federalnim ministrom za pitanja boraca i invalida odbrambenooslobodilačkog rata Zukanom Helezom u vezi s poštivanjem Odluke o razrješenju članova Revizorskog tima za koordinaciju.
Radi se o timu koji je zadužen za planiranje, nadzor i koordiniranje revizije korištenja prava iz oblasti braniteljsko-invalidske zaštite, a čije je članove dužnosti razriješio predsjednik FBiH Odlukom od 11. aprila 2012. godine.
Podnositelj zahtjeva smatra da je resorni ministar morao provesti odluku predsjednika FBiH kao šefa izvršne vlasti, te da je, ukoliko tom odlukom nije bio zadovoljan, mogao pokrenuti spor u Ustavnom sudu, a radi preispitivanja zakonitosti ili ustavnosti predmetne odluke.
Stav predsjednika FBiH Živka Budimira i njegova savjetnica za pravne poslove i punomoćnice u ovom predmetu Sandre Radeljak je da bi Ustavni sud u ovom predmetu trebao donijeti presudu "kojom se utvrđuje obaveza ministra Heleza da u potpunosti provede spomenutu odluku i da u skladu sa Zakonom o provođenju kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti braniteljsko-invalidske zaštite pokrene proceduru imenovanja novih članova Revizorskog tima, obustavi reviziju u cijelosti i predloži predsjedniku FBiH privremeno tijelo koje će obavljati poslove Revizorskog tima za koordinaciju".
U odgovoru na Budimirov zahtjev (podnesku) resornog ministarstva navodi se, međutim, da važećim zakonom nisu propisani uvjeti, način i postupak razrješenja Revizorskog tima, te da predsjednik FBiH nije ovlašten da po slobodnoj, diskrecionoj ocjeni razriješi ovaj tim, odnosno da je u tom pogledu izostala odgovarajuća procedura, uključujući i pisanu obavijest resornom ministarstvu u vezi s predmetom spora.
Stanovište resornog ministra (strane u postupku) zastupali su njegov pomoćnik Ibrahim Ganibegović i savjetnici Enisa Teskeredžić i Besim Hodžić kao punomoćnici u ovom predmetu, navodeći da je spomenuta odluka o razrješenju nema obrazloženja, odnosno da je proizvoljna i da nije utemeljena na zakonskim odredbama, te da je u suprotnosti s pravnom teorijom i praksom, odnosno da ima za cilj opstrukciju cjelolokupnog procesa revizije.
U nastavku javne rasprave otvorena su brojna pitanja vezana za predmet spora, uključujući i pitanje nastavka rada Revizorskog tima za koordinaciju bez predstavnika hrvatske komponente (HVO-a), ovlasti ovog tima i njegov odnos prema timovima za reviziju na terenu (po kantonima), te pitanja u vezi sa zakonskim osnovom za postupanje strana u sporu.
U sastavu Revizorskog tima za koordinaciju prije spomenute odluke djelovalo je ukupno osam članova i to na paritetnoj osnovi - po četiri predstavnika bošnjačke i hrvatske komponente, odnosno bivše ARBiH i HVO-a.
Prema ustaljenoj proceduri, Odluka u vezi s razmatranim zahtjevom bit će donesena i saopćena naknadno, a nakon sjednice vijećanja i glasanja Ustavnog suda FBiH.
(FENA/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook