Na linijama na kojima je saobraćao GRAS, putnike pored Centrotransa prevozi još nekoliko autoprevoznika, koje je Vlada KS uvela kao alternativu.
Štrajk radnika GRAS-a započeo je 2. aprila u noćnim satima.
Stav Vlade Kantona Sarajevo je da se radi o nezakonitoj obustavi gradskog saobraćaja, a najavljene su i sankcije za radnike GRAS-a. U autobusima drugih prevoznika vrijede mjesečni kuponi GRAS-a.
Ministar saobraćaja KS-a Jusuf Bubica zamolio je i visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka da pokuša preko bečkog transportnog preduzeća osigurato oko 50 autobusa kao pomoć u ovoj kriznoj situaciji, iako je na ulicama Sarajeva skoro 90 autobusa koji saobraćaju umjesto vozila GRAS-a.
Ministar je kazao da se neće praviti ustupci štrajkačima u GRAS-u i da će Vlada nastojati da što prije riješi ovaj problem.
Radnici GRAS-a ranije su zatražili ostavku ministra Bubice, dok je ministar rekao da je cijela ova situacija podstrek Vladi da povuče radikalne poteze, od kojih je neke već i učinila, a kojima će se ići ka konačnom rješenju statusa GRAS-a, unutrašnje organizacije GRAS-a i samovolje ovog preduzeća, za šta najviše ispaštaju građani Sarajeva.
Radnici GRAS-a ranije su najavili da će ustrajati u svojim zahtjevima i oglušili se i o naređenje v.d. direktorice Mubere Begić-Žige, koja im je još prije nekoliko dana naredila da odmah počnu voziti i zaprijetila otkazima.
GRAS je iz javnog gradskog saobraćaja u srijedu povukao svoja vozila zbog nezadovoljstva radnika u ovom preduzeću, koji na ovaj način pokušavaju ostvariti svoja prava.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook