Podsjećamo, HNS je u subotu u Mostaru donio deklaraciju kojom se traži institucionalno i administrativno-teritorijalno rješavanje ravnopravnosti tri konstitutivna naroda i to kroz tri ili više federalnih jedinica, od kojih bi jedna bila sa hrvatskom većinom.
Za Amira Zukića, generalnog sekretara SDA, ovo rješenje je neprihvatljivo jer, kako ističe, znači ulazak na mala vrata trećeg entiteta i disoluciju BiH.
"Sva rješenja skrajanja teritorija bazirana na etničkoj većini najviše štete donose Hrvatima jer mnogo veći broj pripadnika tog naroda živi na teritoriji na kojoj je neko drugi u većini. Budućnost etničke potpune ravnopravnosti je u jednakopravnosti građana na cijeloj teritoriji BiH", istakao je Zukić.
Kako je objasnio, primjeri u svijetu pokazuju da je to moguće, i da treba graditi institucije i mehanizme koji će efikasno obezbijediti ravnopravnost svih.
Slobodan Popović, potpredsjednik SDP-a, smatra da rješenja na čisto etničkom modelu nisu dobra, ali da se mora priznati činjenica da su Hrvati najmalobrojniji narod u BiH i da bi trebalo naći model "pozitivne diskriminacije" kojim bi se obezbijedila njihova ravnopravnost.
"Ova odluka HNS-a na određeni način doprinosi daljoj homogenizaciji ljudi na nacionalnoj osnovi preko političkih stranaka. A čim je takva vrsta homogenizacije u pitanju, bez obzira na to da li je ona proizvedena iz racionalnih ili iracionalnih razloga, problemi ne mogu biti riješeni, već samo usloženi", smatra Popović.
U SDS-u su nam juče saopštili da ne žele komentarisati odluke HNS-a jer je to, kako su objasnili, stvar FBiH i hrvatsko-bošnjačkih odnosa, dok su nam u SNSD-u rekli da će prihvatiti svako rješenje u FBiH o kojem se dogovore legitimni hrvatski i bošnjački predstavnici i koje ne zadire u nadležnosti i teritorijalni integritet RS.
"Deklaracija je odraz raspoloženja, evidentno, većinske volje hrvatskoga naroda, prepoznate kroz HNS i jedanaest okupljenih stranaka oko njega i produkt trenutne aktualne političke situacije u BiH i uopće političkih odnosa u BiH", ocjenio je predsjednik HNS-a BiH i predsjednik HDZ BiH Dragan Čović nakon Sabora.
Podsjećamo, Čovićevim riječima, HNS je danas preuzeo ulogu da u potrebi za jedinstvenim stavom, ovo tijelo ubuduće donosi odluke, kako je kazao, bez obzira koja je stranka u pitanju ili koja snaga iza nje počiva.
On je uvjerenja kako će Deklaracija sama po sebi dati potpuno novu dimenziju i ulogu HNS-a koji bi trebao postati institucija hrvatskoga naroda, kako kaže, vrlo jasno pozicionirana iznad svakog pojedinačkog stranačkoga djelovanja hrvatskoga naroda u BiH.
"Iz toga će proizići", mišljenja je Čović," potreba za još jednim Saborom kada bi se donio i Statut i registrirala ta institucija i pravno".
Rezimirajući Deklaraciju i njezina načela, predsjednik HNS-a i predsjednik HDZ-a BiH napominje kako se njome ističe kako BiH neće imati svoj europski put ka Nato savezu dok hrvatski narod ne bude ustavno jednakopravan s druga dva naroda. "Time je poslana jasna poruka i međunarodnim institucijama i predstavnicima druga dva naroda da u tom smislu želimo kreirati i osmislit našu BiH", kazao je Čović.
"Poruka je i obveza svima nama da u realizaciji ovih zacrtanih ciljeva u Deklaraciji trebamo biti spremni i žrtvovati određene sujete, pa i određene stranačke autonomije tamo gdje to strateški interesi od nas traže", dodao je predsjednik Glavnoga vijeća HNS-a BiH i predsjednik HDZ 1990. Božo Ljubić.
(DEPO/BLIN/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook