Ukoliko gradonačelnika biraju građani, kako je kazao Komšić, onda je on odgovoran građanima jer je njegov legitimitet zapravo građanski legitimitet.
- Međutim, sada je situacija potpuno drugačija. Gradonačelnika biraju političke stranke i on je odgovoran političkim stranakama, a ne građanima, što je apsurdno - dodao je Komišić.
U takvim okolnostima, on nema moć koja izlazi izvan okvira dogovora političkih stranaka koje ga biraju. Njegove djelatnosti, napomenuo je Komšić, određuje odnos političkih stranaka u Gradskom vijeću, odnosno same političke stranke.
Kada bi gradonačelnik odgovarao građanima, smatra Komšić, onda bi Vijeće donosilo odluke iz svoje nadležnosti, a gradonačelnik bi imao dovoljno samostalnosti da bi mogao i mimo toga komunicirati sa građanima i pokretati incijative.
- Najveći problem u funkcioniranju gradonačelnika bit će kako uskladiti ono što gradonačenik misli da treba u ovom gradu sa interesima političkih stranaka koje su ga izabrale u Gradskom vijeću - ocjenio je Komšić.
Naglasio je da je Grad Sarajevo glavni grad države i da on to treba biti.
- Ne želim da budemo ogledalo onog što se zbiva na svim nivoima vlasti u državi. Želim da to bude novo lice države i da se pokaže da je moguće funkicionirati drugačije. Zato ću se truditi da osiguram jedinstvo Gradskog vijeća i gradonačelnika, odnosno Gradske uprave i u tome sam optimista - dodao je gradonačelnik Sarajeva.
Komšić se zalaže da se administrativna razdvojenost između dva dijela jedinstvenog grada napravi što manjom, odnosno da se funkcionalno povežu ta dva dijela grada.
- Administrativna podjeljenost se ne može ukloniti i to je stvar Ustava, ali možemo funkcionalno povezati dva dijela grada koji je prostorno jedan i čije bi infrastruktura trebala biti jedinstvena - dodao je Komšić.
On je istakao da Sarajevo ima 27 pobratimstava sa gradovima u svijetu i da, uvažavajući tu činjenicu, treba razvijati i saradnju Sarajeva sa Banjom Lukom i Mostarom.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook