Prije dva mjeseca na graničnom prijelazu Rača, na ulasku u Srbiju, srbijanski granični policajci otkrili su da jedan ministar Vlade Republike Srpske nosi dva milijuna maraka u gotovini. Ova informacija jučer je stigla s dvije strane – iz Banje Luke i Beograda. Prema njoj, novac nije zaplijenjen i oduzet, nego je ministru dopušteno da uđe u Srbiju nakon što je onima koji su bili u smjeni izbrojao i dao 50.000 eura, prenosi Dnevni list.
Nekoliko dana poslije, za cijeli slučaj saznale su obavještajno-sigurnosne službe Srbije i odmah je otvorena istraga. Svi detalji se još uvijek provjeravaju i očekuje se da će kockice u mozaiku biti složene idućeg mjeseca. U interesu istrage, ime ministra još se drži u tajnosti .
Prljavi novac
Prema banjalučko-beogradskim izvorima, ovaj slučaj se tumači kao još jedan dokaz da se iz BiH ilegalno iznosi ogroman novac. Prije 11 dana na graničnom prijelazu Stara Gradiška, između BiH i Hrvatske, hrvatski granični policajci su kod Slobodana Stankovića, vlasnika tvrtke “Intergral inžinjering” iz Laktaša, koji slovi za jednu od najmoćnijih osoba u Republici Srpskoj i BiH, našli 450.000 eura u gotovini koje je ilegalno iznio iz BiH.
Početkom ove godine srbijanske vlasti otvorile su istragu o poslovanju beogradske tvrtke “Komgrap” čiji je većinski vlasnik upravo Stanković, na osnovi indicija i saznanja da se preko te tvrtke ogroman novac, nezakonito stečen, ubacuje u novčane tokove i tako legalizira.
Stanković je prvo demantirao da mu je 24. ožujka na prijelazu Stara Gradiška oduzeto 450.000 eura u gotovini tvrdeći da se nalazi u Beogradu, da bi nekoliko sati kasnije priopćio da je to točno, ali da nije prekršio nikakve zakone. Kazao je da se radi o njegovom novcu zarađenom od dividende, da ga je podigao iz jedne banjolučke banke i ponio u Srbiju kako bi ga uložio u poslovne projekte.
Prema pričama koje danima kolaju Banjom Lukom i političkim kuloarima RS-a, novac koji je Stanković nosio bio je namijenjen srbijanskoj Demokratskoj partiji na čijem čelu je Dragan Đilas koji je na toj funkciji naslijedio Borisa Tadića, bivšeg predsjednika Srbije, koji je počasni predsjednik te stranke. Ta stranka je u rasulu, do grla je zadužena, svi računi su joj blokirani i navodno joj je tih 450.000 eura trebalo poslužiti za vraćanje kredita u nekoliko banaka! Ove priče još nitko nije potvrdio, ali nije ih ni demantirao.
Hrvatske vlasti priopćile su da je Stanković teško prekršio zakone te države, novac su oduzele i pokrenule istragu o porijeklu eura.
Prekršeni svi bh. zakoni
Vlasnik “Integral inžinjeringa”, ali ne samo on, prekršio je i zakone Bosne i Hercegovine. Carinskoj službi naše zemlje na graničnom prijelazu Stara Gradiška nije prijavio da nosi 450.000 eura u gotovini.
Po Zakonu o sprječavanju pranja novca, banke moraju Financijsko-obavještajnom odjelu Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) prijaviti svako podizanje novca uz iznosu većem od 30.000 maraka. Banka u kojoj je Stanković navodno podigao novac to nije učinila.
Nadalje, prema zakonu, Carinska služba Uprave za neizravno oporezivanje obvezna je obavijestiti SIPA-u ako netko prijavi da iz države iznosi više od 10.000 maraka u gotovini. Carinskoj službi Stanković ništa nije prijavio.
Nadležni u BiH uglavnom su mlako reagirali na cijeli ovaj slučaj. Tužiteljstvo BiH tek je od Hrvatske zatražilo dokumentaciju, a SIPA se ušutjela,
vjerojatno i zato što je protiv te institucije još ranije Stanković podnio tužbu sudu sa zahtjevom da mu isplati 750.000 eura na ime odštete. U tužbi navodi da je njegova tvrtka zakinuta prilikom izgradnje zgrade SIPA-e u Istočnom Sarajevu. Sudski spor je još u tijeku.
Treba naglasiti da je iza njega stao predsjednik RS-a Milorad Dodik – nahvalio ga je kao uspješnog privrednika i kazao da je Stanković legalno podigao novac iz banke te da je to njegov novac i “njegova je stvar što će s njim uraditi, može ga i spaliti ako hoće”. Time, u krajnjem slučaju, i Dodik odobrava kršenje zakona jer je spaljivanje novca kaznenom djelo. Inače, Stankovićeva tvrtka je izvođač najvećih građevinskih projekata u RS-u i samo od Vlade dobila je poslove vrijedne više od 150 miliona eura.
(DEPO/BLIN/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook