- Većina od deset novih autobusa su Centrotransovi, a nekoliko ih je i od drugih autoprijevoznika koji su se javili po oglasu u medijima. Iako se na oglasu javljaju samo prijevoznici koji su registrirani za prijevoz i raspolažu kvalitetnim autobusima, njihova vozila se provjeravaju prije nego budu puštena u promet - istaknuo je Bubica.
Zahvaljujući tome, tvrdi Bubica, saobraćaj se iz sata u sat u gradu poboljšava, što je cilj dok se GRAS ne uključi u redovan linijski saobraćaj.
Međutim, ministar kaže da ne raspolaže informacijama da se u slučaju GRAS-a išta promijenilo budući da Vlada nema partnera za razgovor o normalizaciji saobraćaja.
- Imamo utisak da je obustava saobraćaja politički dirigirana i namjera je izazivanje haosa u Sarajevu da bi se na taj način smijenila aktuelna Vlada KS-a. Ne prihvatamo ovakav način borbe za radnička prava u kojoj su građani Sarajeva taoci političkih interesa. Istrajat ćemo u nastojanjima da građanima osiguramo normalan prijevoz, a potom ćemo se u skladu sa zakonom obračunati s vinovnicima ovog nereda - kaže ministar Bubica.
Naglasio je da su u Vladi raspoloženi za sastanke, međutim, u GRAS-u nemaju legitimnog predstavnika koji bi uime štrajkača razgovarao s predstavnicima Vlade o puštanju vozila u saobraćaj.
U GRAS-u postoje dva sindikata, Sindikat vozača i Sindikat komunalne privrede, koji okupljaju oko 98 posto zaposlenih u tom preduzeću, ali nijedan ne stoji iza organiziranja ovog štrajka. Za to vrijeme niko drugi se nije prijavio da bi preuzeo odgovornost za stanje u GRAS-u.
Sadašnja obustava saobraćaja od zaposlenih u GRAS-u je osma od 2009. godine.
Sutra, 6. aprila, obilježava se Dan Grada Sarajeva, a ako GRAS ostane u štrajku, građani će drugi put na Dan svog grada ostati bez javnog prijevoza. Prvi put je to bilo 6. aprila 2009. godine.
(Fena/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook