Dok cijeli svijet s velikom pažnjom prati dramatične prijetnje nuklearnim ratom koje dolaze iz Sjeverne Koreje, CNN je objavio analizu mogućeg toka rata.
Prema stručnjacima CNN-a, najveći dio sukoba odigrao bi se na samoj teritoriji Korejskog poluostrva.
Granica između Sjevera i Juga pretvorena je u neprobojni sistem utvrđenja, pa je praktično nemoguće da se desi frontalni napad bilo koje od strana i proboj na teritoriju druge države.
Zbog toga bi se u slučaju sukoba mogla očekivati velika koncentracija artiljerije i raketa dalekog dometa u blizini granice, kojim bi se onda dejstvovalo sa sjevera po ciljevima na jugu, prije svega prijestolnici Seulu.
Zbog specifične konfiguracije terena i strmih planinskih masiva na Sjeveru, vojska Južne Koreje ne bi mogla da vidi koncentrisanu artiljeriju i raketne lansere na Sjeveru prije nego što su aktivirani.
Nakon toga, uslijedio bi napad pješadijom, koja bi na Jug bila prebačena brodovima ili podmornicama. Osim toga, bili bi aktivirani i "uspavani agenti" koje je Sjever ubacio na Jug još prije nekoliko decenija, odakle bi oni mogli poslati koordinate meta na Jugu.
Budući da Južna Koreja i SAD neće sjediti skrštenih ruku u slučaju napada sa Sjevera, postavlja se pitanje kakva će reakcija uslijediti. Za početak, SAD će povećati prisustvo mornarice u blizini Korejskog poluostrva, naročito kada su u pitanju nosači aviona.
Bili bi angažovani i avioni iz baza u Japanu. Cilj takve akcije je da u potpunosti preuzmu kontrolu nad nebom Sjeverne Koreje. Uslijedilo bi uništavanje komunikacionog sistema Sjevera, mostova i protivvazdušne odbrane.
Prema procjenama CNN-a, prvobitni napad Sjevera mogao bi da traje tri-četiri dana, a zatim bi uslijedila munjevita reakcija sa Juga, što bi donijelo promjenu odnosa snaga.
Ipak, stručnjaci predviđaju da će obje strane odustati od direktnog sukoba i da su mogući samo "napadi manjeg intenziteta" na pojedinačne ciljeve.
(Blic.rs, DEPO, BLIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook