Pristalice teorija zavjere već su ga nazvale dokazom o putovanju kroz vrijeme, navodeći i druge primjere starijih snimaka koji prikazuju modernu tehonologiju godinama prije nego što je izumljena, piše
Daily Mail.
Međutim, javio se korisnik koji tvrdi da je djevojka sa slike njegova prabaka i da zaista drži u ruci mobili telefon - predratni prototip napravljen u jednoj fabrici za komunikacije u Masačusetsu.
Kratki snimak žene, nazvan "Putnik kroz vrijeme u filmu iz 1938", prikazuje djevojku obučenu u haljinu u stilu tridesetih u društvu drugih ljudi, takođe obučenih u odjeću iz tog vremena.
Ona kao da živo razgovara s nekim preko uređaja koji drži prislonjen na uho, nalik savremenom mobilnom telefonu. Snimak je napravljen u fabrici u vlasništvu američkog industrijskog giganta "Duponta".
Snimak je postavljen prije godinu dana, a nedavno je identitet djevojke razriješen zahvaljujući njenom rođaku.
"Djevojka na snimku je moja prabaka Gertruda Džouns", kazao je korisnik potpisan kao "planetcheck".
"Imala je 17 godina. Pitao sam je za snimak i jasno ga se sjeća. Rekla je da je 'Dupont' imao odsjek za telekomunikacije u fabrici i da su eksperimentisali sa bežičnim telefonima. Gertruda i njenih pet koleginica dobile su te bežične telefone na sedmodnevnu probu.
Ona je na snimku razgovarala s jednim od naučnika koji je bio s njene desne strane dok je hodala.
Taj naučnik se ne vidi na ovom snimku, ali je Gertrude potvrdila njegovo postojanje, naglašavajući da je sve to bilo još u ranoj fazi istraživanja i da su to bili tek prvi koraci ka bežičnoj komunikaciji.
I dok zasad nema zvanične potvrde tvrdnje korisnika pod nikom "planetcheck", na YouTubeu se pojavio korisnik koji kaže da poznaje osobe koje su radile u toj fabrici u to vrijeme te je rekao da će detaljno istražiti o čemu se zapravo radi.
Ovaj snimak je drugi video-zapis na kome se mobilni telefon vidi navodno prije nego što je izumljen.
Prije tri godine iskrsnuo je snimak iz jednog filma Čarlija Čaplina iz 1928. gdje se, navodno, takođe vidi žena kako razgovara putem uređaja koji jasno podsjeća na mobilni telefon.
Ovaj snimak je izazvao veliku pažnju na internetu i svi su tvrdili da je riječ o putniku kroz vrijeme.
Takođe, postoje i drugi dokazi navodnog putovanja kroz vrijeme, a jedan od njih je i tvrdnja arheologa iz Kine, koji su iz drevnog groba u Šangsiju iskopali komad metala, koji je oblikovan kao identična replika savremenog švajcarskog sata, i to s vremenom 10:06.
(DEPO, BLIN/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook