Smatra da je sada trenutak da donosioci odluka u BiH ponovo procjene sve opcije i provedu onu vrstu reformi, koje su neophodne za poboljšanje socijalne i ekonomske dobrobiti svih građana BiH.
- Penzijski sistem je jedna takva reformska oblast. Kako se istovremeno broj stanovnika u zemlji smanjuje i stanovništvo stari, postojeći penzijski sistem postaje sve manje i manje održiv. Bez implementacije zahtjevnih reformi penzijskog sistema BiH će uskoro imati sistem koji pretjerano oporezuje radnu snagu da bi opet nedovoljno finansirala svoje penzionere - mišljenja je Abreu.
Najpraktičniji mehanizam za adekvatno reformiranje sistema u BiH, vidi u usporavanju rasta broja penzionera, uz istovremeno, kako kaže, poduzimanje reformi koje će povećati broj osoba aktivno uključenih u radnu snagu.
Smjernice za provođenje ovakvih reformi, naglasila je, BiH može naći među svojim susjedima u Evropi, te podjseća kako danas 85 posto zemalja Evrope mijenja formulare koje koriste za izračunavanje penzija. Većina tih zemalja, također, povećava minimalnu starosnu dob za penzionisanje.
- Gotovo polovina zemalja povećava broj godina radnog staža kao uvjet za starosne i invalidske penizije, a 60 posto zemalja uvodi strožije kriterije za povlaštene penzije. Upravo je ova posljednja reforma ta koja nudi najkonkretnije smjernice za predložene reforme povoljnih penzija u Federaciji BiH - poručila je šefica Ureda Svjetske banke za BiH.
Navodeći da je garancija dobivanja povoljnih penzija i dalje tema debate o javnoj potrošnji u svakoj zemlji, zaključila je da je sada pravi trenutak da bh. građani postave pitanje može li privreda zemlje da si priušti izdašne programe povoljnih penzija.
- Budimo iskreni, ovo ne treba uraditi da bi se ispunili uvjeti MMF-a i Svjetske banke, već zbog budućih generacija u BiH - rekla je Abreu.
(Fena/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook