"Sumnja se da je na ovaj način budžet BiH oštećen za oko 30 miliona KM", saopšteno je iz UIO BiH.
Kada je u pitanju uvoz kafe u BiH, pored carine i PDV-a, plaća se i akciza u iznosu od 1,5 KM po kilogramu sirove i tri KM po kilogramu pržene kafe, što je izbjegnuto kroz lažan uvoz gline i soje.
Iz UIO BiH saopšteno je da je čak 138 šlepera sporne kafe uvezeno u BiH od 2009. do 2011. godine preko carinskih ispostava Gradiška i Bihać.
Inače, jučerašnjim pretresima i privođenjem nastavljena je akcija kodnog naziva "Panama", koju Tužilaštvo BiH sprovodi već duže vrijeme, a u sklopu koje su pripadnici SIPA nedavno uhapsili četiri lica iz Kiseljaka.
Iz Tužilaštva BiH, po čijem je nalogu izvedeno jučerašnje privođenje, te iz SIPA, saopštili su da je budžet oštećen za 8,9 miliona maraka, ali u UIO BiH pojašnjavaju da je kompletno sumirana šteta, koja je nastala nelegalnim uvozom kafe od 2009. do 2011. godine, "teška" 30 miliona KM.
Kristina Jozić, policijski službenik SIPA, rekla je da su privedeni službenici UIO BiH koji su postupali nezakonito prilikom kontrole lažnog uvoza ekspandirane gline preduzeća "Nikačević" iz Kiseljaka, tako što nisu obavljali potpun i detaljan pregled vozila i što su unosili neistinite podatke.
Prema njenim riječima, u sklopu akcije izvršeno je 18 pretresa - pet vozila, osam stanova i pet službenih prostorija na području Banjaluke, Bihaća, Prijedora, Cazina, Gradiške i Kozarske Dubice.
Pretresene su juče i službene prostorije UIO BiH na graničnim prelazima i ispostavama u Gradini, Novom Gradu, Bihaću i Regionalnom centru u Banjaluci.
"Izvršeno je nezakonito ubacivanje sirove kafe u unutrašnji promet BiH. Riječ je o 138 kamiona i tri miliona kilograma sirove kafe", rekla je Jozićeva.
Iz Tužilaštva BiH kazali su da su u jučerašnjoj akciji učestvovale stotine policajaca. Pripadnici privedene grupe osumnjičeni su da su počinili krivična djela organizovanje grupe ljudi ili udruživanje za krijumčarenje ili rasturanje neocarinjene robe, a s ciljem poreske utaje, i pranje novca.
"Osumnjičene osobe će u zakonskom roku biti predate Tužilaštvu BiH, gdje će biti ispitane u svojstvu osumnjičenih te će biti odlučeno o podnošenju prijedloga za određivanje pritvora", ističu u Tužilaštvu.
Prema našim nezvaničnim saznjanjima, od 13 privedenih, dvojica su se požalila na zdravstveno stanje te su otvorila bolovanje, dok su četvorica, nakon saslušanja, puštena na slobodu, a preostali su predati Tužilaštvu BiH.
Akcija "Panama" počela je u avgustu 2011. godine. U akciji "Panama" do sada je uhapšeno četrdesetak osoba, među kojima i "kralj kafe" iz Hercegovine Ivan Ćuk.
SIPA je tokom akcije koja je izvedena prije mjesec pretresla objekte bliskih rođaka osumnjičenog Ćuka. Prilikom tih pretresa, kako je potvrđeno, pronađena je i oduzeta veća količina poslovne dokumentacije, novac, mobilni telefoni i drugi predmeti koji se dovode u vezu sa milionskom utajom poreza.
Izvor blizak SIPA otkrio nam je da su osumnjičeni u proteklim godinama uvozili kafu u BiH, zatim pravili dokumentaciju da su je izvezli iz BiH i na konto toga dobijali povrat PDV-a, a uvezena kafa je u stvari prodavana na bh. tržištu. SIPA je u avgustu 2011. godine pretresla i Fabriku duvana Banjaluka.
Nebojša Antonić, većinski vlasnik Fabrike duvana Banjaluka, tada je pojasnio da je SIPA iz Fabrike duvana izuzela dokumentaciju o poslovanju sa firmama iz Hercegovine s kojima posluje njegova firma "Antonić trade".
"Dakle, predmet istrage nije Fabrika duvana, već su izuzeli dokumentaciju o poslovanju moje firme 'Antonić trade' sa hercegovačkim firmama", rekao je Antonić, dodavši kako se radi o prodaji cigareta.
Nešto kasnije, u okviru iste akcije uhapšen je i Antonić.
Disciplinski postupci
Kako saznajemo, Miro Džakula, direktor UIO BiH, već je preduzeo radnje za pokretanje disciplinskih postupaka protiv 13 privedenih carinskih službenika. Podsjećamo, Džakula je dosad pokrenuo više od 200 disciplinskih postupaka.
(Nezavisne, DEPO, BLIN)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook