ZBOG PROBLEMATIČNOG ZAKONA O DOPRINOSIMA

Ćosić promex primoran odjaviti 300 radnika iz BiH i prijaviti ih u Hrvatskoj

Arhiva27.03.13, 09:09h

Udruženje poslodavaca BiH je u nekoliko navrata slalo inicijativu za izmjene člana 7. Zakona o doprinosima kojima predlažu da obračun osnovice ne može biti niži od najniže plaće utvrđene Općim kolektivnim ugovorom. Inicijativa je upućena u oba doma parlamenta Federacije, Vladi Federacije BiH, kao i Ministarstvu Fedracije BiH

radnik Ćosić promexaKompanija Ćosić promex iz Usore je morala odjaviti 300 radnika iz Bosne i Hercegovine i prijaviti ih u Hrvatsku zbog ograničavajućih zakonskih rješenja u Zakonu o doprinosima Federacije BiH, navode u Udruženju poslodavaca FBiH čiji predstavnici su zajedno sa sindikalistima nedavno obišli ovu kompaniju, a prenosi Indikator.ba.

Veliki problem za Ćosić promex predstavlja član 7 Zakona o doprinosima prema kojem zaradnike koji su upućeni na rad ili stručno usavršavanje u inostranstvo osnovicu doprinosa čine lična primanja koja bi za istu vrstu posla ostvario u Federaciji, s tim da ta osnovica ne može biti niža od prosječne mjesečne brutoplaće zaposlenih u Federaciji po posljednjem objavljenom podatku.

Udruženje poslodavaca BiH je u nekoliko navrata slalo inicijativu za izmjene člana 7. Zakona o doprinosima kojima predlažu da obračun osnovice ne može biti niži od najniže plaće utvrđene Općim kolektivnim ugovorom. Inicijativa je upućena u oba doma parlamenta Federacije, Vladi Federacije BiH, kao i Ministarstvu Fedracije BiH.

O ovoj problematici raspravljalo se i na sastanicma koji su organizovali predstavnici Ministarstva FBiH na koje su pozivani i predstavnici Udruženja. U Udruženju poslodavaca smatraju da bi izmjene navedenog člana značajno doprinijele zapošljavanju velikog broja ljudi na privremenom radu u inostranstvu, naročito u zemljama u regionu.

Zbog pojačane konkurentske sposobnosti, naše kompanije bi dobivale više poslova u inostranstvu i time bi se povećao broj obveznika plaćanja doprinosa i poreza tako da bi punjenje vanbudžetskih fondova i budžeta, bilo bolje, pogotvo ako imamo u vidu da bi predloženo rješenje motivisalo poslodavce na veću finansijsku disciplinu. Procjene su, da preko domaćih firmi, nekoliko hiljada radnika radi na poslovima u inostranstvu. Međutim jedan dobar dio tih firmi, u zadnje vrijeme, zbog postojeće zakonske odredbe, odbija ponuđene poslove, naročito u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Kosovu, jer iz ponuđene cijene nisu u stanju finasirati troškove radne snage.

Predstavnici sindikata, Šaban Kadirić, predsjednik Sindikata građevinarstva i Muhamed Hadžić, predsjednik Sindikata metalaca BiH, podržali su inicijativu Udruženja i izrazili spremnost da ubuduće ovaj problem rješavaju zajedno sa Udruženjem poslodavaca.

(DEPO, BLIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook