O važnosti ovog problema danas su na predstavljanju projekta u Sarajevu govorili predstavnici ambasada i pravosudnih institucija u BiH koji su naglasili da će projekt "premostiti“ period do priliva 15 miliona eura, koji će 2014. godine biti dostupni iz IPA fondova Evropske unije.
S obzirom na to da je ostalo još 1.320 neprocesuiranih predmeta za ratne zločine u BiH, projekt će, kako je istakao šef Misije OSCE-a Fletcher Burton, najviše pažnje posvetiti upošljavanju dodatnih stručnih saradnika u tužilaštvima, posebno u entitetima i Brčko Distriktu.
Nakon što budu angažovani i prođu intenzivnu dvosedmičnu obuku, koju će OSCE u BiH s centrima za edukaciju sudija i tužilaca provoditi, njihov uticaj angažmana će se pomno pratiti, te će se periodično vršiti procjena efikasnosti njihovog rada.
Na taj način, kako kaže, BiH će biti u mogućnosti da se bavi zaostavštinom rata i da napreduje u skladu ispunjavanja rokova koji su propisani Državnom strategijom za rad u smislu rješavanja neriješenih slučajeva, među kojima se najsloženiji i najprioriteniji trebaju okončati do 2015. , a svi ostali predmeti do 2023. godine.
Osim obuke, Misija OSCE-a će pružiti operativnu podršku u vidu finansiranja ekshumacija, istraga i putnih troškova svjedoka.
-S pola miliona KM projekt je finansirala vlada Velike Britanije. Naš doprinos fokusirat će se na urede tužilaštava u Mostaru, Istočnom Sarajevu, Bihaću i Doboju i koristiće se za angažman pravnih službenika radi podrške tužiocima na slučajevima ratnih zločina, posebno onima koji uključuju seksualno nasilje - kazao je britanski ambasador u BiH Nigel Casey.
To znači da će tokom realizacije projekta grupa stručnjaka iz Velike Britanije raditi s vlastima BiH na razvoju programa obuke da bi se osiguralo da se ovi osjetljivi i složeni slučajevi adekvatno procesuiraju.
Zamjenica ambasadora Kraljevine Norveške Mariam Naqvi istaknula je da je Norveška prva zemlja koja se obavezala na doprinos projektu, finansirajući ga s 530.000 KM.
Ukazujući na činjenicu da je projekt OSCE-a važan korak ka uvećanju kapaciteta pravosudnih sistema na državnom i entitetskim nivoima u procesuiranju slučajeva ratnih zločina, američki ambasador u BiH Patrick Moon naglasio je da su ovi slučajevi ključni za promociju vladavine prava i postizanje pravde za sve žrtve ratnih zločina.
- Procesuiranje ratnih zločina pomaže procesu pomirenja omogućavajući zadovoljavanje pravde i ostavljajući pozitivan uticaj na poboljšanje uvjeta za održivi povratak izbjeglica i interno raseljenih osoba- istakao je Moon.
Jose Guntern, šef Ureda švicarske saradnje, skrenuo je pažnju na neuravnoteženost između neprocesuiranih predmeta i finansijskih sredstava u BiH.
- Za Italiju je zadovoljstvo da još jednom bude dio velikog napora pružanja podrške vladavini prava u BiH. Italija je uključena u Komoru za ratne zločine već dugo vremena, a od 2005. godine izdvojili smo oko dva miliona KM konrektno za ovaj sektor - rekao je ambasador Italije Raimondo de Cardona.
Finansiranje Italije, dodao je, zasnivat će se na obuci lokalnih sudija.
(Fena/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook