ZAHTJEV ZA PROMJENU ZAKONA

Sindikat Granične policije upozorio Radončića na jednostran potez Crnogorca

Arhiva25.03.13, 15:30h

Iz SGP-a upozoravaju da bi ovakva promjena člana Zakona bila presedan u usklađivanju Zakona institucija na nivou BiH s entitetskim propisima, gdje bi se faktički državni zakoni korigirali i na koncu podređivali odredbama entitetskih zakona

Fahrudin RadončićSindikat Granične policije (SGP) uputio je otvoreno pismo ministru sigurnosti BiH Fahrudinu Radončiću u kojem ga upozoravaju da je predsjednik Sindikata Predrag Crnogorac, zahtjev Radončiću za mijenjanje člana 119. stava 3. Zakona o policijskim službenicima, uputio bez znanja i odobrenja Upravnog odbora SGP.

U pismu je pojašnjeno da je Crnogorac od Radončića tražio da iskoristi autoritet i da u hitnom postupku uputi u proceduru prijedlog izmjene člana 119. stav 3. Zakona o policijskim službenicima, koji bi promjenjen glasio: "kada ispuni uslove za starosnu penziju u skladu s važećim propisima entiteta i Brčko Distrikta BiH".

- Ništa ne bi bilo sporno da Crnogorac nije na ovaj način direktno podijelio Sindikat na dva dijela, kao i sve policijske službenike u policijskim agencijama na nivou BiH, i to na one koji žive na teritoriji Republike Srpske i one koji žive u Federaciji BiH i Brčko Distriktu - navedeno je u pismu.

Iz SGP-a upozoravaju da bi ovakva promjena člana Zakona bila presedan u usklađivanju Zakona institucija na nivou BiH s entitetskim propisima, gdje bi se faktički državni zakoni korigirali i na koncu podređivali odredbama entitetskih zakona.

- Sve navedeno ovaj jednostrani potez Predraga Crnogorca čini političkim, a ne sindikalnim - stoji u pismu.

Naime, predloženom izmjenom Zakona o policijskim službenicima BiH, stava je SGP, policijski službenici koji dolaze iz Republike Srpske mogli bi da rade pet do šest godina duže od kolega koji žive u FBiH.

Zakonom o Policijskim službenicima BiH, policijski službenik odlazi u mirovinu s navršenih 40 godina penzionog staža ili navršenih 65 godina života stoje identično zakonom o PIO u Federaciji BiH kao i dosadašnjim Zakonom o PIO Republike Srpske.

Izmjenom Zakona o PIO u Republici Srpskoj policijski službenik, pored 40 godina penzionog staža mora imati i najmanje 55 godina života.

- Na ovaj način bi policijski službenici bili podijeljeni po entitetima jer ne bi bili ravnopravni u ostvarivanju prava u državnoj instituciji, a u kojoj moraju važiti ista prava za sve uposlene bez obzira u kojem entitetu žive. Suvišno je i spominjati koja je to opasnost za zajedničke institucije BiH, a naročito za policijske agencije - navedeno je u pismu.

Iz SGP -a napominju da se zalažu za ravnopravnost, a naravno i zaštitu onih policijskih službenika koji su izmjenama Zakona o PIO Republike Srpske dovedeni u nepovoljan položaj prilikom penzionisanja.

- S tim u vezi cijenimo da bi realnije bilo da se u Zakonu PIO Republike Srpske izuzmu policijski službenici koji su uposleni u policijskim agencijama na državnom nivou, te na taj način zaštite naši članovi sindikata odnosno svi policijski službenici Granične policije BiH, Direkcije za kordinaciju policijskih tijela i Državne agencije za istrage i zaštitu - stoji u pismu koje potpisuje zamjenik predsjednika SGP-a Ahmet Turčinović.

(FENA/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook