KOLIKO SMO BEZBJEDNI

Kamera umjesto psa čuvara

Arhiva19.03.13, 09:30h

Teško je danas u Banjaluci ući u neku banku, finansijsku instituciju ili osiguravajuće društvo, političku organizaciju, prodajni centar, pa i u najobičniju prodavnicu, a da vas ne registruje bar jedna video-kamera. Ovih sofisticiranih uređaja, međutim, u posljednje vrijeme ima dosta i na privatnim imanjima. Kuće, cijela dvorišta, pa čak i ulazi u stanove pokriveni su video-nadzorom, što, sve skupa, upućuje na zaključak da se među Banjalučane sve više uvukao strah za vlastitu i bezbjednost imovine

Nadzorna kameraUpravo pakujemo kamere i kablove da naši majstori montiraju sistem video-nadzora na jednom privatnom imanju, prenose Novosti.

- Jedna kamera košta oko 100 konvertibilnih maraka, ali imamo i jeftinijih ali i po višim cijenama. Ukupni troškovi za montiranje video-nadzora se kreću od slučaja do slučaja i zavise od narudžbina. Uglavnom, u ovom dijelu imamo dosta posla, jer su kamere postale sve traženija roba – kazao nam je vlasnik specijalizovane prodavnice “Antena – šop” u Banjaluci.

Zahvaljujući kamerama i uređajima video-nadzora inspektori CJB-a Banjaluka za kratko vrijeme su identifikovali provalnike koji su ojadili ovdašnje zlatarske radnje, a koje su često na udaru lopova.

Oni stanovnici Banjaluke sa nešto plićim džepom u cilju zaštite svoje imovine odlučuju se za drugi, jeftiniji zaštitni sitem. To su alarmni uređaji, koji se mogu kupiti u kineskim prodavnicama, za nekoliko desetina maraka. Alarmni uređaji snege i do 130 decibela omogućavaju izuzetnu čujnost, a nisu tako skupi poput video-nadzora.

Stanove u Banjaluci, u posljednje vreme sve češće, štite od potencijalnih provalnika i vantačlok vrata koja imaju dodane mehanizme zaštite, a proizvođači su posljednjih dana veoma aktivni u marketinškom pogledu. Gotovo nema dana a da se u poštanskim sandučićima ne nađu katalozi i druge ponude ovih zaštitnika lične i privatne svojine – stanova i imovine u njima.
Lažnjaci

Banjalučani kupuju i montiraju lažne video-kamere. Sa takvim uređajima, međutim, mogu zavarati samo gole amatere. Profesionalci ih lako i brzo otkrivaju i prepoznaju, a onda imovina zaštićena lažnim kamerama postaje pravi – mamac.

(DEPO, BLIN/eb)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook