Potrebu za ovakvim tijelom koje bi okupljalo sve Bošnjake u Njemačkoj podstaknuta je činjenicom da džemati u Njemačkoj kojih ima oko 70 ne mogu odgovoriti svim izazovima i potrebama koje se postavljaju pred bošnjačku populaciju.
Činjenice koje govore ovome u prilog je da se džematima obuhvata tek oko 30- tak hiljada Bošnjaka širom Njemačke, dok ih je u ovoj zemlji negdje oko 150 hiljada, uključujući Bošnjake iz BiH i Sandžaka, kazali su Feni predstavnici bošnjačke dijaspore u Njemačkoj.
Od njih je vrlo mali broj uključen u neke klubove koji djeluju preko folklornih, sportskih i drugih sekcija, a najveći dio njih nije uključen niti u bilo koje tokove, pa time ni bilo kakva zbivanja koja se odvijaju na prostorima SR Njemačke, a tiču se bošnjačkih interesa.
Formiran je inicijativni odbor u koji su ušli dr. Amra Hodžić, Mustafa Klanco. dr. Bisera Suljić-Boškailo, Džana Durgutović, Jasmina Makarević, Erzad Mikić i Omer Boškailo.
Zadatak ovog odbora je da pripremi osnivačku skupštinu koja bi se trebala održati početkom oktobra ove godine. Dotad je inicijativni odbor dužan da sačini spisak i pozove predstavnike svih bošnjačkih udruženja, zajednica, klubova, raznih sekcija te istaknute bošnjačke pojedince među kojima su privrednici, građani, studenti i drugi Bošnjaci.
Ova krovna organizacija Bošnjaka u Njemačkoj zasnivala bi se na određenim načelima koja bi se prvenstveno odnosila na pamćenje o genocidu, bosanskom jeziku, bošnjačkoj tradiciji, a sve u cilju da se održi kontinuitet i veza sa matičnom državom BiH.
Ova ideja o okupljanju i umrežavanju svih organizacionih oblika Bošnjaka kao i onih van ovih organizacionih oblika naišla je na potporu i muftije IZBNj Paše Fetića, kao i člana Sabora IZBNj Bernesa Alihodžića te velikog broja drugih organizacija i istaknutih pojedinaca.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook