Na pitanje je li iznenađen izborom pape Franje, Pezzuto je rekao da smo svi pomalo ostali iznenađeni. Pogotovu novinari, s obzirom da su uvijek nagađali izbor novog pape, ovoga puta nisu ni spomenuli ime pape Franje. Iako je poznato da je u konklavama 2005. godine bilo njegovo ime.
Govoreći o prvim impresijama, te procjenjujući način na koji komunicira s građanima, javnošću i medijima, pokazuje novi i otvoreniji način Svete Stolice, Pezzuto je rekao kako su zapravo i dosadašnji lideri Rimokatoličke crkve uvijek imali otvoreni pristup prema svima i podsjetio da je papa Benedikt XVI komunicirao i preko Twittera.
Na podsjećanje kako je za agenciju FENA u prvom intervjuu izrazio tračak nade da će sljedeći papa biti nešto mlađi, Pezzuto je kazao da je ipak bio djelimično u pravu, jer kada je Razinger izabran imao je 79 godina, a papa Franjo ima 76, to je ipak razlika.
Na pitanje hoće li novi papa znati šta treba uraditi da bi se izbjegli skandali koji opterećuju Crkvu, jer nisu svi sposobni suočiti se s izazovima današnjeg vremena Pezzuto je rekao kako je istina, da danas ima puno izazova, ali da nema nekog tehničkog rješenja, kao kod kompjutera. Daš naredbu i ona se realizira.
- Jedna je stvar znati što se treba učiniti, druga je da se učini ono što svi trebaju da urade, a treća je stvar rezultat. Znači, papa Franjo i prethodni papa i Crkva općenito, ima jasne ciljeve i zna koja je formacija potrebna - istakao je.
Naglasio je kako je formacija svećenika jako produbljena i dobro definirana, kako u malom sjemeništu, tako i na fakultetima. Puno je dokumenata doneseno o formaciji budućih svećenika. Pape, nadbiskupi, rektori fakulteta, jako dobro znaju šta treba, ali rezultat ne ovisi samo od pape, ili od biskupa, niti od sjemeništa, nego sve snage trebaju biti objedinjene i težiti istom cilju kako bi polučili dobre rezultate.
- Smatram da imamo dobro formirane svećenike da bi se izbjegli svi ovi problemi. Postoji dobra volja i uvjeren sam, da ako svi zajedno učinimo sve, onda problema neće biti. Znači, uvijek moramo imati nadu u dobro - kazao je .
Na pitanje postoje li razlike između dosadašnjih evropskih papa, u odnosu na papu koji dolazi iz Latinske Amerike, Pezutto je je rekao da postoje razlike, ali i sličnosti, a to ujedinjuje evropski duh .
Pojasnio je da s obzirom na to da evropljani potiču od latina, bliskost s Latinskom Amerikom je stoga očita, a bilo je i velikih migracija iz Evrope prema Americi,
- Papa Franjo je porijeklom iz Evrope, i ima bliske rođake u Italiji s kojima je održavao kontakte i išao im u posjetu - kazao je.
Govoreći o smjeru u kome je krenula Crkva s izborom pape Franje, Pezzuto je rekao da u cijelom svijetu evanđeoske vrjednote Crkve su iste.
Pezzuto je naglasio da je Crkva ista u cijelom svijetu i evanđeoske vrjednote su iste. Papa je papa za sve kršćane u svijetu i on je poglavar Rimokatoličke crkve.
- Njegova dosadašnja iskustva zasigurno će dati jednu fizionomiju različitosti u odnosu na druge pape. Iz ovoga se vidi koji naglasak djelovanju Crkve želi dati, to je i razumljivo, jer smo prije rekli da je živio u mjestu koje ima socijalnu dimenziju, i on će i dalje pridavati veliku važnost toj dimenziji u novoj evangelizaciji Crkve i društva, kao što su radili i njegovi prethodnici- rekao je.
Dodao je kako je i Ivan Pavao II često dizao glas protiv siromaštva, potom papa Benedikt. Ova dimenzija u crkvi je jako naglašena.
Crkva je uvijek na strani siromašnih, obespravljenih, kršćanstvo je kao takvo na strani slabijih i rubnih u društvu. Ovo je dimenzija univerzalnih vrjednota općenito, samo što pojedini papa naglašava neku određenu vrjednotu, shodno potrebama vremena u kojem živi.
- Sve ljudske vrjednote trebaju biti zastupljene na području djelovanja jednog pastira, ali naglašenost jedne ili druge vrjednote ne zavisi samo od pape, njega kao osobe, nego Duh Sveti njega nadahnjuje i vodi da zna koje su potrebe datog vremena, što je potrebno činiti u određenom momentu.
Pojasnio je da Crkva, papa, biskupi, svećenici, sve što je vezano za Crkvu ne može se razumjeti bez dimenzije vjere. Crkva nije samo neka organizacija, kao što postoje mnoge. Postoje razna udruženja, organizacije, koje programiraju, rade statistiku, to je ljudska organizacija u kojoj ljudi obavljaju svoj posao.
- Crkva je i ljudska i Božanska. Onaj ljudski dio mi radimo kao i svi ostali, ali druga strana, ona Božanska je koja zahtjeva vjeru. Vjerujemo da Duh Sveti vodi Crkvu, papu. To je stvarnost Crkve. Mi vjerujemo da su, kardinali koji biraju papu, samo instrumenti u Božjim rukama. Bog je onaj koji nadahnjuje i vodi ljudsku povijest preko svojih posrednika - rekao je Pezzuto.
Za kraj, naglasio je kako, s promjenom pape, nema nikakvih promjena u diplomaciji Svete Stolice.
- Mi smo u određenoj zemlji da održavamo dobre odnose i da ih uvijek više poboljšavamo, jer se diplomacija Svete Stolice ne zasniva na ekonomskim ili političkim interesima. Sveta Stolica će u Bosni i Hercegovini nastaviti raditi u interesu svih naroda ove zemlje - rekao je nadbiskup Luigi Pezzuto, apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini u izjavi za agenciju FENA, nakon izbora novog pape Franje.
Argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglio (76) izabran je u srijedu za novog pontifexa rimokatoličke crkve, a izabrao je za kršteno ime Franjo I.
Papa Franjo je prvi jezuitski papa i prvi poglavar iz Latinske Amerike.
(Fena/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook