KUBANSKI LIJEČNIK RODRIGEZ O VAKCINI KOJA LIJEČI RAK

Lijek ima zadatak da oslobodi tumor, odnosno uspori i zaustavi napredovanje metastaza

Arhiva15.03.13, 17:27h

Kubanski imunolog Pedro Kamilo Rodrigez iz Centra za molekularnu imunologiju u Havani stigao je u Beograd gdje će srpskim doktorima održati predavanje o vakcini protiv raka pluća “cimavaks EGF” i predstaviti im najnovije rezultate u njenoj primjeni

Pedro Rodrigez
Pedro Kamilo Rodrigez

Kubanski stručnjak otkriva da je došao sa ciljem da doktorima, a prije svega stručnjacima Agencije za lijekove Srbije objasni kako ovaj lijek pomaže teško oboljelim pacijentima. Poručuje da Kuba ne treba da se miješa u rad Agencije za lijekove Srbije, ali da je nedopustivo i da to čini politika. (riječ je o pitanju registracije lijeka, op. prir.), piše PRESS.

Šta pokazuju najnoviji rezultati u primjeni vakcine?

- Najnoviji rezultati, koje smo predstavili i u Americi, pokazuju da kod pacijenata koji imaju povišen nivo faktora EGF, a to je faktor rasta koji izaziva metastaze, vakcina ima najbolji efekat. Kada to budem objasnio vašoj agenciji, biće im lakše da shvate da ova vakcina ne može da ima podjednak efekat kod svih pacijenata već da je ona personalizovani proizvod. Postoje jasni kriterijumi po kojima se određuju pacijenti na koje vakcina deluje. Ona je prije svega namijenjena osobama koje imaju nemikrocelularni karcinom pluća u trećoj B i četvrtoj fazi.

Kako reaguju pacijenti na vakcinu?

- Dosadašnji rezultati su pokazali da više od 10 odsto pacijenata poživi čak pet godina duže. S obzirom na to, sada razvijamo ispitivanja koja bi prije početka terapije mogla da prognoziraju kod kojih pacijenata bi vakcina imala najbolji efekat.

Kako vakcina tačno djeluje na pacijente?

- Cilj “cimavaksa” nije da odbaci ili izliječi bolesnika koji ima rak pluća u poodmaklom stadijumu već da on sa njim nastavi da živi. Vakcina, naime, ima zadatak da oslobodi tumor, odnosno uspori i zaustavi napredovanje metastaza na druge organe. Samim tim se povećava preživljavanje i poboljšava kvalitet života pacijenta. Dakle, postoji mogućnost da se rak transformiše u hronično nezarazno oboljenje kao što su hipertenzija ili dijabetes. Pacijenti bi u tom slučaju redovno primali vakcinu koja bi ih održavala u životu kao insulin dijabetičare.

U Srbiji registracija “cimavaksa” nije ni blizu. Da li ste razočarani tom činjenicom?

- Agencija za lekove ima sva prava da traži sve što smatra da joj je neophodno za registraciju vakcine. Oni su u obavezi da štite narod od mogućih neželjenih efekata i zbog toga se vjerovatno sve to odužilo. Meni je jasno da su to procesi koji se obično malo oduže jer je u pitanju novi proizvod. Međutim, kao što mi stručnjaci ne bi trebalo da se miješamo u njihov rad, tako ne treba da se miješa ni politika.

Da li je u poslednjih nekoliko meseci “cimavaks” registrovan u još nekoj zemlji?

- U Brazilu i Meksiku predali smo registracionu dokumentaciju, a razmatramo da je podnesemo i u Kini. Uveliko su u toku i klinička ispitivanja u Velikoj Britaniji.

Da li je vakcina bezbjedna?

- Bezbjedna je i kao takvu ju je registrovala kubanska agencija za lijekove CECMED.

(DEPO, BLIN/eb)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook