Britanski stručnjaci koji rade na Inicijativi ministra vanjskih poslova Williama Haguea za sprječavanje seksualnog nasilja borave u Bosni i Hercegovini.
U saradnji s Organizacijom za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) i Centrom za edukaciju sudija i tužilaca u Federaciji BiH, britanska vlada je u sklopu Inicijative za sprječavanje seksualnog nasilja (PSVI), koju je pokrenuo britanski ministar vanjskih poslova William Hague, dovela u BiH dva stručnjaka da bi održali obuku za bh. sudije i tužioce o podršci preživjelima tokom sudskih procesa vezanih za seksualno nasilje tokom rata.
Tokom posjete BiH u oktobru prošle godine, ministar vanjskih poslova se sastao s organizacijama koje pružaju podršku žrtvama seksualnog nasilja u BiH, kao i sa samim žrtvama. On je izrazio odlučnost Ujedinjenog Kraljevstva da pruži političku i praktičnu podršku da bi se radilo na pitanjima nekažnjavanja spomenutih zločina.
Tokom posjete, Hague je rekao da su žene u BiH pretrpjele okrutnost zbog upotrebe silovanja kao ratnog oružja tokom rata devedesetih kao i zbog izostanka pravde za preživjele.
- Vjerujem da je došlo vrijeme za veliki međunarodni napor protiv svih oblika seksualnog nasilja u konfliktu, te za razbijanje kulture nekažnjavanja počinioca ovih zločina. Ovo će biti jedan od glavnih ciljeva britanskog predsjedavanja grupom G8 tokom 2013. godine - kazao je on.
Jedan od ovih britanskih stručnjaka ima široko iskustvo u istraživanju, krivičnom gonjenju i suđenju slučajeva, s posebnim osvrtom na osjetljivosti rada na slučajevima seksualnog nasilja u konfliktu. Drugi stručnjak će se usmjeriti na psiho-socijalna pitanja, posebno u radu sa žrtvama jakih seksualnih trauma, kako u svrhu krivičnog gonjenja, tako i zbog rehabilitacije.
Oba stručnjaka su dio specijalističkog tima britanskih stručnjaka koji su uposleni i razmješteni u različitim zemljama da bi pružili podršku UN-u, civilnom društvu i vladama u izgradnji državnih kapaciteta za rad na i odgovor na pitanja seksualnog nasilja.
Britanski tim stručnjaka trenutno broji 73 člana, od toga su njih 35 žene. Tim se sastoji od policijskih službenika, advokata, psihologa, doktora, forenzičara, stručnjaka za rodno zasnovano nasilje i stručnjaka iz oblasti brige za preživjele i svjedoke i njihove zaštite.
Tokom obuke, Aida Trožić iz Centra za edukaciju sudija i tužilaca u Federaciji BiH je izjavila da je ovo prvi put da je obuka organizovana samo za pitanja seksualnog nasilja u ratu s ciljem da se obuče sudije i tužioci da rade na ovim složenim i osjetljivim slučajevima.
Obuka je dio većeg projekta koji podržava britanska vlada, a provodi ga Misija OSCE-a u BiH.
Projekt je vid podrške naporima BiH da smanji broj slučajeva koji čekaju procesiranje u državnom i entitetskim tužilaštvima, u skladu s Državnom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina, a ujedno podržava dugoročni kapacitet u BiH za razvoj efikasnog i transparentnog pravosuđa.
Projekt za podršku procesuiranju ratnih zločina će trajati 15 mjeseci, a finansiraju ga vlade Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država, Švicarske, Norveške i Italije.
William Hague je pitanje nekažnjavanja seksualnog nasilja u konfliktima stavio na dnevni red Grupe G8 za 2013. godinu.
Ujedinjeno Kraljevstvo želi da Grupa G8 pokaže jasnu predanost rješavanju pitanja upotrebe seksualnog nasilja u konfliktima i da sruši uvriježeni mit kako je seksualno nasilje kulturološki fenomen ili neizbježna posljedica rata.
Ujedinjeno Kraljevstvo također želi da Grupa G8, na sastanku ministara vanjskih poslova u aprilu, pošalje snažnu javnu izjavu o potrebi da počinioci odgovaraju za svoja djela kao i da se dogovori set praktičnih mjera da bi se uklonile prepreke koje onemogućavaju uspješne istrage i krivično gonjenje - saopćeno je iz Ambasade Velike Britanije.
(DEPO, BLIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook