Piše: Elma MURIĆ
Neriješeni slučaj nestanka generala HVO-a Vlade Šantića iz 1995. godine u Bihaću, koji je bio u nadležnosti Tužilaštva BiH, ovih dana vraćen je Kantonalnom tužilaštvu u Bihaću na daljnje postupanje. Trenutno članovi mješovitog tima, koji čine istražitelji FUP-a i MUP-a USK, detaljno iščitavaju dokumentaciju i prave plan rada prema kojem će se postupati.
Podsjećanja radi, general bojnik HVO-a Vlado Šantić nestao je u noći sedmog marta 1995. godine kod hotela "Sedra" nakon što su ga u hotel doveli pripadnici Vojne policije Armije RBiH. Nakon što je napustio "Sedru", nije više viđen. Nakon 18 godina od nestanka generala Šantića, istraga je ponovo otvorena i vraćena Tužilaštvu USK.
Naime, istražioci SIPA-e su, nakon šest godina bavljenja predmetom, utvrdili da se smrt generala Šantića ne može dovesti u vezu sa krivičnim djelom ratnog zločina, nego da se radi o ubistvu.
General HVO-a Vlado Šantić nestao je u noći sedmog marta 1995. godine kod hotela "Sedra" nakon što su ga u hotel doveli pripadnici Vojne policije Armije RBiH. Nakon što je napustio "Sedru", nije više viđen. Nakon 18 godina od ubistva generala Šantića, istraga je ponovo otvorena i vraćena Tužilaštvu USK. Naime, istražioci SIPA-e su, nakon šest godina bavljenja predmetom, utvrdili da se smrt generala Šantića ne može dovesti u vezu sa krivičnom djelom ratnog zločina, nego da se radi o ubistvu. |
Ipak tijelo nestalog Šantića nikad nije pronađeno tako da je na nadležnim organima prvo da utvrde smrt nestalog vojnog funkcionera.
Naš sagovornik, Hamdija Abdić- Tigar, ratni komandant 502. brigade 5. Korpusa Armije RBiH, čije se ime u medijima nekoliko puta spomenulo prilikom napisa o ovom slučaju, za DEPO PORTAL je izjavio da se medijima obraća prvenstveno zbog netačnih navoda o njegovoj povezanosti s Šantićevim nestankom.
- Što se tiče slučaja nestanka Vlade Šantića, ja nisam nikad bio ni ispitivan ni osumnjičen, ali znate, kad se u medijima u tom konkretnom slučaju pojavljuje vaše ime i to u više navrata, normalno je da moram reagovati. Ja sam u skladu s tim se i obratio javnosti, to je bila moja dužnost. Načuo sam da tu još nije kraj ove priče te da pojedine televizijske kuće planiraju i dalje nastaviti s javnom prozivkom.
- Bio bih veoma sretan da se taj slučaj konačno istraži. Pomalo sam razočaran time što i visokopozicionirani ljudi pričaju o ubistvu Vlade Šantića, a ni danas se ne zna da li je on, ustvari, ubijen, nema nijednog dokaza o tom činu. Čovjek nije nikad ni proglašen mrtvim, niti je neko vidio njegovo tijelo, a na sva usta se priča o ubistvu! Smatram da bi država trebala reagovati na to i sankcionisati te ljude. A naravno da je u interesu svih da se otkrije misterija oko Šantićevog nestanka, te da se, ukoliko je riječ o ubistvu, odgovorne osobe pronađu i izvedu pred lice pravde, govori Abdić.
Budući da su zbog Šantićevog nestanka u Bihaću bile privedene tri osobe, pripadnici Vojne policije Petog korpusa Jasmir Topal, Ramiz Bajramović i Ramiz Ružnić, koji su nakon šest mjeseci u tužilačkom pritvoru pušteni zbog uloženih žalbi njihovih advokata, Abdića smo pitali za komentar ovih hapšenja.
- Koliko sam ja upoznat, postoje lica koja su bila osumnjičena, no protiv njih nije bilo dokaza, te su shodno tome i pušteni. No, ovo nije prva istraga u ovom slučaju i mislim da je vrijeme da službe koje su nadležne za to pokrenu tajnu istragu, a ne da javno istresaju detalje o slučaju i napadaju sve okolo. Nisu valjda novinari i medijske kuće ti koji će raditi policijski posao, izvoditi zaključke i optužbe? Zna se ko treba da vrši ovu istragu.
Na pitanja o poznanstvu i druženju sa Šantićem, Abdić kaže da nije tajna da su se poznavali, no da ga on nikad nije smatrao pretjerano ozbiljnom osobom.
- Ja lično s njim nikad nisam imao problema, bio mi je simpatičan i smatrao sam ga pomalo i smiješnim, dugo smo se poznavali.. Ali eto, tada nisam znao neke stvari o njemu...no tek neki dan sam u medijima vidio i pročitao njegov razgovor s Smiljkom Šagoljem u kojem je dotični tvrdio da je Armija RBiH teroristička organizacija, te da je za Krajinu jedino rješenje pobjeda snaga Fikreta Abdića...Ne mora se biti genijalac pa da se pretpostavi šta se nakon takvih izjava moglo desiti sa njim, dodaje Abdić.
- Šantić je u vrijeme najžešćih akcija putovao preko SAO Krajine, a ja sam lično bio prisutan, uz još najmanje 50 očevidaca, kad je taj isti čovjek ubio dva Srbina, a budući da je često putovao njihovom teritorijom, moguće je da ga je neko pratio i odlučio se osvetiti. Sve je moguće.
Abdić smatra da je Balkan živi primjer kako pojedinci mogu proći neprimjećeno iako su navodno traženi bjegunci, kao što se pokazalo u slučaju dvojice haških optuženika, Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Abdić smatra da je Balkan živi primjer kako pojedinci mogu proći neprimjećeno iako su navodno traženi bjegunci, kao što se pokazalo u slučaju dvojice haških optuženika, Radovana Karadžića i Ratka Mladića. - Niko ne može ustvari znati šta se ovdje desilo. Vi znate kako je doktor Dabić odnosno Karadžić godinama šetao regionom i liječio ljude. Ista stvar se desila i sa Ratkom Mladićem, tako da je sve moguće. A danas se ovdje priča o ubistvu čovjeka; za mene je onda logično da se ispitaju ti koji tvrde da je ubijen, jer kako mogu tvrditi, da li oni znaju nešto više. Da li su ga možda oni to vidjeli mrtvog?, pita se Abdić. |
- Niko ne može ustvari znati šta se ovdje desilo. Vi znate kako je doktor Dabić, odnosno Karadžić, godinama šetao regionom i liječio ljude. Ista stvar se desila i sa Ratkom Mladićem, tako da je sve moguće. A danas se ovdje priča o ubistvu čovjeka; za mene je onda logično da se ispitaju ti koji tvrde da je ubijen, jer kako mogu tvrditi, da li oni znaju nešto više... Da li su ga možda oni to vidjeli mrtvog?, pita se Abdić.
- Stavljam se na raspolaganje svim institucijama, i upravo sam se zato i obratio medijima. Još nikad me niko od pravosudnih organa nije pozvao na razgovor o ovom slučaju.
Inače, Hamdija Abdić Tigar je prije nekoliko godina već osuđen na dvije godine zatvora zbog incidenta u kojem je teško pretukao Nedžada Bajrića - jednu vrlo problematičnu ličnost iz Krajine. Kaznu je odležao, a o tome danas kaže da je bio politički vođen proces, te da je sudska presuda bila nepravedna.
- Ja sam tada, zbog pritiska jednog dijela obavještajnih i sudskih službi međunarodne zajednice, ali i domaćih političkih i medijskih igara, morao biti osuđen, dok ovom zemljom slobodno hodaju brojne masovine i pojedinačne ubice - ističe Abdić za DEPO PORTAL.
Također, naglašava da on nije osuđen zbog kriminala kao što su to pojedini javni servisi servirali svojoj publici, nego zbog tuče i incidenta zbog kojeg mu je danas krivo što se dogodio.
Ne vraćam se u Fudbalski savez BiH
Prije nekoliko godina Hamdija Abdić bio je angažovan i u FS/NS BiH gdje je stekao mnoge simpatije, no kaže da je da ta priča sad iza njega.
U Hercegovini je boravio kao dio ekspedicije Miroslava Ćire Blaževića koja se pripremala za kvalifikacijsku utakmicu za odlazak na SP 2010. godine u Južnoj Africi.
Nakon što je izdržao kaznu, Abdić je bio jedan od prvih gostiju na Bilinom polju na utakmici BiH-Latvija, no negira povratak u ovu sportsku organizaciju.
- Ja sam dao mnogo fudbalskom savezu BiH, ali ne mislim se vraćati u te vode. Možda bi bilo dobro da sam i danas dio te priče jer znate, uvijek se može učiniti više. U savezu sam bio u najtežim vremenima i mislim da sam ostavio dobar trag. Ono je što je najbitnije je da sam u tom periodu stekao mnogo dragih prijatelja s kojima i danas imam odlične odnose.
Nikad nisam htio javno isticati ratne podvige
Omiljen među saborcima i narodom bosanske Krajine, Abdić je svojevremeno bio i na meti interesa filmaša. Naime, pokojni bh. reditelj Benjamin Filipović je htio snimiti film o ratnoj ulozi Petog korpusa u odbrani BiH i čuvenoj "Operaciji Tigar" u kojoj su definitvno poražene snage Fikreta Abdića.
- Istina je da je Benjo htio raditi taj film ali, iskreno, ja sam to odugovlačio jer nisam htio da se na taj način eksponiram u javnosti. Sretan sam što sam ratovao za narod bosanske Krajine, a i cijele BiH, i to mi je uvijek bilo dovoljno. Ne treba mi promocija putem filma, niti sam pisao knjige o ratnim danima, čak nemam ni ratne zabilješke. Ali vjerovatno će iza mene u pričama ostati moja djela, možda kao danas o Sulejmanu Veličanstvenom (smijeh). Ali znate kako kažu, revolucionari nakon revolucije uvijek ostaju na margini, tako je i sa mnom. No što se tiče mog imena u historiji BiH, naravno da bih volio da negdje bude zabilježeno. A to jeste bila akcija uzudljivija od bilo kakvog ratnog akcijskog trilera.
Znate kako kažu, revolucionari nakon revolucije uvijek ostaju na margini, tako je i sa mnom. No što se tiče mog imena u historiji BiH, naravno da bih volio da negdje bude zabilježeno. |
Možda se ne moramo voljeti, ali se trebamo poštovati
- Stava sam da se danas svi Bosanci, bilo koje vjere, trebaju držati zajedno, pa čak i oni koji su se do juče ružno gledali. Zbog svoje djece, zbog prosperiteta. To naravno ne znači da treba zaboraviti šta je bilo, no treba biti u stanju sjesti za jedan sto i pokušati ovu zemlju okrenuti putem razvoja, kako bi svi krenuli u bolji život. Ne moramo se možda voljeti, ali trebamo se poštovati, ističe Abdić.
Zanimljivo je da je ovih dana neku vrstu javne podrške Hamdiji Abdiću Tigru dao i premijer USK Hamdija Lipovača.
Na pitanje da li bi i danas stao u odbranu BiH kao i davnih ratnih godina, Abdić kaže da tu nema dileme.
- Ako bi neko napao moju zemlju i moj narod, opet bih učinio isto, možda bih sad to radio i s većim žarom jer sam zreliji i iskusniji, a samim tim i spremniji.
Danas Hamdija Abdić vodi miran porodični život u Bihaću i bavi se ugostiteljstvom.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook