Iz Mreže zahtijevaju da usvajanje navedenog zakona bude prioritetno pitanje na narednoj sjednici PSBiH te da se nosioci najviše zakonodavne vlasti u BiH, prilikom razmatranja i usvajanja navedenog zakona, vode primarno najboljim interesom djece.
Podsjećaju da je pravo na identitet jedno od temeljnih prava djeteta, a sukladno međunarodnim standardima, kao i nacionalnim zakonodavstvom u BiH.
Također, Mreža podržava inicijativu vijećnice SDP-a BiH u Općinskom vijeću Tuzla Nade Mladine koja je upućena Vijeću ministara BiH.
Inicijativa podrazumijeva hitno uvrštavanje prijedloga zakona o izmjeni Zakona o jedinstvenom matičnom broju na dnevni red te zahtjev da se on po hitnoj proceduri uputi PSBiH na usvajanje.
U Inicijativi je istaknuto da nemogućnost izdavanja matičnih brojeva može imati jako negativne posljedice te da su osobama koje ne mogu dobiti matični broj ugrožena osnovna ljudska prava, prije svega pravo na slobodu kretanja.
- Nažalost, od 12. februara 2013., kada je Ustavni sud suspendovao član 5. Zakona o jedinstvenom matičnom broju, djeca rođena nakon ovog datuma, ali i druge osobe koje nemaju regulisan jedinstveni matični broj, ne mogu dobiti isti, što za posljedicu ima ugrožavanje cijelog spektra njihovih osnovnih ljudskih i građanskih prava, prije svega pravo na slobodu kretanja, na zdravstvenu zaštitu i drugo - navedeno je saopćenju pristiglom iz Mreže.
Podsjećaju da je UN Komitet za prava djeteta u okviru poslednje Preporuke izdate državi BiH, izrazio zabrinutost činjenicom da u BiH još uvijek ima oko 5000 djece koja od ranije, iz različitih razloga, nisu upisana u matične knjige rođenih i nemaju pravni identitet.
Komitet je zahtijevao od države da, kao stvar od prioritetnog značaja, nastavi i ojača napore na uspostavljanju sistema koji će obezbijediti upis u matične knjige rođenih za svu djecu, saopćeno je iz Mreže "Snažniji glas za djecu".
(Fena/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook