Međutim, dodao je on, u procesu rješavanja statusa državne imovine događaju se procesi koji prijete da dođe do vlasničkog samorazvlaštenja države BiH u korist entiteta.
- U krajnjem, atribucija državnosti, po nekim političkim projektima, trebala bi biti dodjeljena entitetima na štetu države BiH - kazao je Cero novinarima prije početka sesije.
Po njegovim riječima, takav jedan proces bi otvorio za budućnost vrlo neizvjesnu perspektivu bosanskohercegovačke državnosti, promijenio njen ustavni karakter zajamčen Dejtonskim mirovnim sporazumom, a u krajnjem, u datom trenutku, mogao dovesti do njenog nestanka.
- Moje današnje istupanje će pružiti argumente u pravcu osporavanja političkih procesa koji bi mogli razvlastiti državu BiH i dovesti je u situaciju neizvjesne ustavnopravne perspektive u budućnosti - kazao je Cero.
Po njegovim riječima, događa se da se sa ustavnopravnog polja ide na politički dogovor.
- Ovo je materija koja ne može biti predmet političkog dogovora, pogotovo ne političkog dogovora koji bi dokidao bosanskohercegovačku državnost i išao na štetu njenog ustavnog kapaciteta zajamčenog Dejtonskim mirovnim sporazumom. On može biti samo ojačavan, a ne može biti slabljen - smatra Cero.
Upitan na koji način je, po njegovom mišljenju, moguće riješiti ovaj problem, odgovorio je je on sada dobio jasnu poruku za način svog rješavanja, a to je presuda Ustavnog suda o državnoj imovini u predmetu U 1/11 i ona ne može biti zanemarivana u procesu rješavanja statusa državne imovine.
- Svako rješenje koje bi zanemarilo presudu Ustavnog suda bilo bi predmetom, vjerovatno, novih ustavnopravnih osporavanja i sasvim izvjesno bilo bi poništeno ukoliko bi bilo u neskladu sa presudom Ustavnog suda. Dakle, materija državne imovine je ustavnopravna materija, a ne politički dogovor - kazao je Cero.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook