FOTO PRIČA/ DEPO PORTAL U RIMU

La citta eterna - uvjerite se u besmrtnost grada u kome svi znaju za Miralema Pjanića!

Arhiva10.03.13, 20:40h

Saradnica DEPO PORTAL-a boravila je u zemlji umjetnosti, muzike, mode, vina, glamurozne arhitekture i jedne od najboljih kuhinja na svijetu - Italiji, odakle vam donosimo nekoliko fascinantnih foto priča. U prvoj vas vodimo kroz 'vječni grad' Rim i znamenitosti koje ga čine jednim od najljepših gradova svijeta. Uživajte!

Rim- KoloseumPiše: Kimelma RONDIĆ

Glavni grad Italije zasluženo nosi etiketu Caput mondi (prijestonica svijeta), kao i La citta eterna (vječni grad). Rim je grad u kojem se možete duhovno 'preporoditi', kroz nepreglednu kulturnu ostavštinu, koja datira iz raznih perioda od antike, srednjeg vijeka, baroka, renesanse, neoklasicizma... Koloseum, trgovi i fontane, crkave i bazilike, obelisci i kipovi "koji govore", arheološke iskopine, parkovi, galerije, muzeji, vile, nezaobilazna kapitolska vučica sa Romulom i Remom, simboli su Rima.

Sve te znamenitosti, uz spoj urbanizma i neprekidne žurbe Rimljana, ono su što karakteriše ovaj grad, smješten u regiji Lacio, koja je sama po sebi odličan poligon za učenje historije rimskog carstva, historije umjetnosti, kao i religije.

Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2006. godine, Rim broji 2,7 miliona stanovnika (kažu da je taj broj sada znatno veći) i prvo što ćete primijetiti u gradu je gužva u kojoj iskaču svakojaka lica ljudi, ali i ta gužva ima svoju draž.

A kada u neobaveznoj konverzaciji pomenete da dolazite i Bosne i Herecegovine, svi vam uz veliki smješak odgovaraju: Aaaa, Miralem Pjanić!

Kroz našu foto priču proputujte ovim čudnovatim gradom i uvjerite se sami u besmrtnost prijestonice svijeta. 

Rim- Koloseum

KOLOSEUM: Jedan od najprepoznatljivijih spomenika Rima je Koloseum. Opće poznato je da je ovaj veličanstveni kompleks služio brojnim spektaklima, u kojem su održavane borbe gladijatora, ali i pomorske bitke.

Izvorno nazvan Amfiteatar Flavijevaca, Koloseum je građen od 72. do 80. godine. Kamen za izgradnju Koloseuma prenosili su manuelno, a za vrijeme radova preminulo je oko 1.000 radnika. Imao je 50.000 mjesta, a gledaoci su na tribinama bili strogo podijeljeni po statusu.

Kolika je važnost ove rimske znamenitosti, najbolje govori citat Venerablea Bede: "Dok Koloseum stoji, stajaće i Rim, kada Koloseum padne, pašće i Rim, kada padne Rim, pašće i svijet!"

Inače, obilazak unutrašnjosti Koloseuma za turiste predstavlja različit trošak, jer cijena karte iznosi  8,5 eura za one koji dolaze iz Evropske unije, do 15 eura za one koji dolaze iz ostatka svijeta.    

Rim- Arco di Tito
ARCO DI TITO: Nekoliko koraka dalje od čuvenog Koloseuma, pred vama se pruža Titov slavoluk (Arco di Tito), podignut oko 82. godine od strane rimskog cara Domicijana na tadašnjoj Via Sacri nedugo nakon smrti njegovog brata i prethodnika Tita, a kako bi se proslavila Titova pobjeda nad jevrejskim pobunjenicima u Velikom ustanku i osvajanje Jeruzalema.

Slavoluk se smatra jednim od najpoznatijih građevina rimske arhitekture te je poslužio kao model za brojne slične slavoluke u rimskom, ali i u kasnijim periodima. Među njima se najviše ističe Trijumfalna kapija u Parizu.
Rim- detalji

SUVENIRSKO CARSTVO: Pored svake antičke znamenitosti smješteni su kičasti štandovi uličnih prodavača, kod kojih možete pazarite suvenire koji će vas podsjećati na putovanje u ovaj vanvremenski grad.

Cijene suvenira su iznimno pristupačne svačijem džepu, od samo 1 ili 3 eura (čak i manje ako se kupuje po više komada) pa do onih raskošnijih koji koštaju i po nekoliko desetina eura.

Ulice Rima

PANORAMA GRADA: U Rimu postoje mnoga mjesta s kojih se može posmatrati bogata panorama grada na sedam brežuljaka.

Sedam rimskih brežuljaka su brežuljci koji su pripadali antičkom gradu Rimu. Prema legendi prvi rimski kralj Romul osnovao je naselje na Palatinu. Kvirinal i Eskvilin nastanjivali su Sabinjani. U vrijeme kraljeva nastanjeni su ostali brežuljci osim Aventina koji je pripojen gradu kasnije.

Ulice Rima
MONUMENTO A VITTORIO EMANUELE: Nacionalni spomenik Viktoru Emanuelu II (Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II) ili Oltar domovine (Altare della Patria), spomenik je u čast Viktoru Emanuelu II, prvom kralju ujedinjene Italije. Nalazi se između Piazza Venezia i Kapitolija. Spomenik je projektirao Giuseppe Sacconi 1895. godine. Dovršen je 1911. godine.
Ulice Rima
PODZEMNE LINIJE: Rimski metro, zvani 'Metropolitana di Roma', sistem je podzemnog javnog prijevoza, koji dnevno prevozi oko 910.000 putnika.

Metro ima dvije linije – A i B. Ukupno imaju 52 stanica sa 41.5 km pruge. Trenutno se gradi linija C, koja će biti dovršena 2015. godine, a imaće ukupno 30 stanica. Graditelji ponovno očekuju probleme sa nalazištima arheološkiih iskopina.
Rim- Fontana di Trevi

FONTANA DI TREVI: Ulicom Via del Corso dolazite do čuvene Fontane di Trevi, koja, kao i sve ostalo u prijestonici svijeta, ima svoju priču. Na ovom mjestu je jedna djevojka pomogla žednim rimskim vojnicima pokazavši im izvor. Zbog toga je Marko Agripa napravio 20 km dug kanal i ovdje doveo takozvanu djevičansku vodu.

Prema legendi, bacite li kovanicu u fontanu, u Rim ćete se sigurno vratiti. Obično se bacaju dvije kovanice preko ramena - prva, za vašu želju, a druga za ponovni povratak u Rim. To bi mogao biti razlog zašto komunalne službe svakog jutra pokupe "utržak" od 3.000 eura u prosjeku.

Ulice Rima
PIAZZA DI SPAGNA: Lutajući ulicama Rima, put nas vodi do Piazza di Spagna (Španskog trga) i Španskih stepenica.

Trg je dobio ime po Ambasadi Španije iz 16. vijeka, koja se nalazi na njemu, a na stepenicama se osjeća pravi kosmopolitski duh. Ove stepenice oduvijek su bile drugi 'dom' boema, skitnica, umjetnika i turista, ali su ih najviše proslavile manekenke, jer se u julu pretvore u modnu pistu na kojoj se održavaju revije visoke mode.
Ulice Rima
RIMSKI SOKACI I VELIKI TRGOVI: Iako ima savršeno organizovan gradski saobraćaj, skoro svi turstički vodiči predlažu da se Rim obilazi isključivo pješice, što naročito važi ukoliko ste u stisci sa vremenom. Nemoguće je u kratkom roku doživjeti i 'upiti' svu ljepotu koju ovaj grad nudi. Dok hodate ulicama Rima imate osjećaj da koračate bogatim muzejom, koji vas iza svakog čoška obogati i iznenadi nekim posve novim iskustvom.
Ulice Rima

RIMSKA NASELJA: Jedno od najautentičnijih italijanskih naselja je svakako Via Cavour, koje je smješteno u neposrednoj blizini Koloseuma, no posebno je zanimljivo upravo iz razloga što turisti rijetko kad zalaze u ovaj dio grada.

Upravo radi te činjenice, na ovom mjestu se može osjetiti autentični rimski 'šmek' života. Budući da ova naselja nemaju previše dodira sa stranim državljanima, na ovom mjestu možete popiti kafu ili probati neku italijansku deliciju, po domaćim, dosta pristupačnijim cijenama.

Ulice Rima

TAMNA STRANA GRADA: Kada ostavimo po strani turističko blještavilo i veličanstvenu historijsku otadžbinu, na kojoj Rim 'debelo' profitira, upoznat ćemo i drugu (neki kažu, pravu) sliku ovog velegrada.

U gradskim, sumornim čoškovima ove prozvane prijestolnice svijeta, veliki je broj onih koji žive od milostinje i bore sa svojom teškom svakodnevnicom. Još jedna potvrda koliki danak recesija i u ovom gradu uzima.

Rim- restoran
Rim- restoran

UŽITAK U ITALIJANSKIM DELICIJAMA: U spletu manjih i većih ulica i trgova, sa svih mjesta prosto 'sijavaju' restorani i kafići, koji su nerijetko dupke puni. To su mjesta za predah od naporne, ali i zabavne šetnje, gdje se možete opustiti uz italijanski espreso ili tradicionalna jela.

Ali uživanje u italijanskim delicijama ima svoju cijenu. Espreso možete popiti po cijeni od jednog (van glavnih gradskih ulica), pa i do čitavih deset eura (u samom centru), prosječna porcija špageta ili makarona će vas koštati deset eura, koliko i piće, a za coca-colu i pivo trebate izdvojiti 3,5, odnosno 6,5 eura.

Turisti koji ne poznaju italijanski jezik imaće problem u komunikaciji sa ugostiteljima - "Non parlo l'inglese!" možete čuti na svakom koraku. No, uz dobru volju, puno gestikulacije i lijep osmijeh na kraju ćete se nekako uspjeti sporazumjeti.

(DEPO PORTAL/kr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook