Stano smatra da je hrvatsko pristupanje EU prilika za BiH, za njenu ekonomiju, ali pod uvjetom da BiH uvede evropske standarde.
- BiH će imati dosta razloga za reformu svojih sistema i legislative. Njihovo usklađivanje s EU, koje obuhvata i Hrvatsku, pomoći će BiH u vlastitim težnjama za članstvom u EU. Slovensko pristupanje također pokazuje da su slovenski poslodavci tražili radnike iz Hrvatske, BiH, Srbije i ostalih zemalja iz regije. Isti slučaj se može desiti s Hrvatskom, imajući u vidu da ne postoje jezičke barijere između zemalja- kazao je Stano.
Dodao je da će Hrvatska implementirati EU odredbe i direktive u mnogim područjima, ali da bh. građani neće osjetiti dramatične promjene zbog ovoga.
- Ovo neće prouzrokovati veće promjene u svakodnevnom životu građana BiH, ali će, naprimjer, promijeniti način poslovanja i druga područja. Kako bi ublažila moguće negativne posljedice na BiH i njene građane, komisija zajedno s BiH i Hrvatskom radi na pronalaženju načina radi olakšavanja protoka ljudi i dobara između dvije zemlje nakon pristupanja Hrvatske - istakao je.
Podsjetio je na uspješan trilateralni sastanak na ministarskom nivou koji je održan 15. februara s Hrvatskom i BiH u tom kontekstu.
- Trenutno pregovaramo o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa zemljama zapadnog Balkana da bi se tradicionalne trgovinske veze održale i nakon pristupanja Hrvatske. Nakon pristupanja, roba iz BiH će i dalje podlijegati povoljnom režimu prilikom izvoza - naglasio je Stano.
Komisija radi i na uspostaljanju specijalnog režima protoka neusaglašene robe iz BiH kroz hrvatsku luku Ploče. Zahvaljujući ovom specijalnom režimu, većina izvoza i uvoza poljoprivrednih proizvoda životinjskog porijekla bit će nastavljena kao i prije pristupanja. Ovaj režim će se primjenjivati od 1. jula 2013. dok i sama BiH ne ispuni EU standarde.
- Što se tiče izvoza osjetljivih životinjskih proizvoda u EU, važno je imati pouzdan lanac kontrole prehrambenih proizvoda. Koordinacija zadataka državnih Ureda za veterinarstvo i sigurnost hrane s inspektoratima i laboratorijama na nivou entiteta nije dovoljno jasna da bi osigurala uspjeh. Ukoliko se otkrije virus u mesu, mora biti moguće otkriti uzrok. Tako da postoji zadaća za nadležne vlasti u BiH. Drugi prioritet bi trebao biti gradnja, zajedno s Hrvatskom, mosta preko rijeke Save blizu Gradiške da bi bio rasterećen promet kroz grad Gradišku. Ovo neće biti moguće do 1. jula, ali bi se tome trebalo pristupiti hitno - kazao je.
Kada je u pitanju prelazak hrvatske granice, Stano je pojasnio da Hrvatska neće odmah ući u šengenski prostor, ali će se morati strogo pridržavati šengenskih pravila na graničnim kontrolama od 1. jula 2013.
- Ovo je najvjerovatnije promjena koju će građani BiH prvu primijetiti. Da li će građani BiH moći ići u i iz Hrvatske s ličnom kartom ovisit će o odluci država članica EU. Komisija pozdravlja spremnost Hrvatske da pita zemlje članice EU da odobre tu mogućnost BiH i to tretiraju kao prioritet. Još bitnije, domaći granični promet između dvije zemlje će biti omogućen. Građani koji žive na graničnom području dobit će specijalne propusnice da pređu granicu - objasnio je.
Stano je pohvalio rad Direkcije za evropske integracije BiH te posebno izdavanje brošure "Na granici s EU" koja se nalazi na internet stranici DEI-a i u kojoj je odgovoreno na više od 70 najučestalijih pitanja vezanih za EU.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook