Zamjenica ministra civilnih poslova BiH Denisa Maglić-Sarajlić je izjavila da je taj sporazum usaglašen još ranije i da je bio spreman za potpisivanje i prošle godine.
- Ono što smo utvrdili ovom posjetom jest da ne postoje nikakve prepreke niti nejasnoće za njegovo potpisivanje. Katarska strana nas je obavijestila da je tekst sporazuma koji je parafiran validan, prihvatljiv, i što se njih tiče, oni će nas obavijestiti u što kraćem roku da odredimo datum njegovog potpisivanja - dodala je Maglić-Sarajlić.
To je, po njenim riječima, najveća prilika za zapošljavanje građana BiH u inostranstvu, a naše vlasti se moraju obavezati da učine sve što je u njihovoj moći da bi se omogućilo olakšano zapošljavanje radnika po vrlo povoljnim uvjetima koje nudi Katar.
Za potpisnika sporazuma određen je ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović, a sada je samo pitanje procedure kada će biti određen termin njegovog potpisivanja.
-Njihov najveći interes su pripreme za Svjetsko fudbalsko prvenstvo 2022. godine, odnosno izgradnja kapaciteta za taj događaj. Trenutno iz BiH u Kataru radi svega 300 radnika, a oni su izrazili svoj interes da se taj broj značajno poveća i da BiH ima veliki dio „tog kolača“ od 800.000 radnika, koliko Katar ima namjeru da zaposli stranaca do 2016. godine – dodala je Maglić-Sarajlić.
Razlog potpisivanja ovog sporazuma jest da se zaštite radnici iz BiH od negativnih situacija s kojima su se susretali prilikom zapošljavanja u drugim zemljama. Sporazum daje radnicima tu vrstu sigurnosti, u smislu zaštite njihovih prava i njihove dostupnosti, te smanjenja rada nacrno.
-U Kataru su naročito poželjni radnici iz BiH i nadam se da će to biti potvrđeno i tokom bilateralne posjete ministra inostranih poslova BiH Zlatka Lagumdžije, koji trenutno boravi u Emiratima, a do kraja sedmice će biti i u Kataru, gdje boravi s privrednom delegacijom iz BiH - dodala je Maglić-Sarajlić.
Direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Adnan Delić kazao je da je fokus današnjih razgovora bio na operativnom dijelu teksta sporazuma o zapošljavanju građana BiH u Kataru, te da su uvjerili delegaciju iz Katara da će unutrašnje procedure u vezi s angažmanom kadrova iz BiH biti svedene na najmanji mogući rok, a to je 15 dana.
-To podrazumijeva istraživanje tržišta rada u BiH, odnosno da li takvog kadra ima u BiH, da li su ljudi zainteresovani za odlazak na rad u Kataru, te unutrašnju selekciju kadrova i prezentaciju poslodavcu iz Katara koji može i sam izvršiti selekciju, a možemo i mi to uraditi za njih - pojasnio je Delić.
Istakao je da će svaki ugovor koji radnik iz BiH potpiše s nekim poslodavcem biti deponovan u Agenciji i ovjeren od Agencije i Ambasade Države Katar.
Što se tiče uvjeta rada i zarade u Kataru, po riječima članova katarske delegacije, sve zavisi od stručne spreme, iskustva, kao i od dogovora s poslodavcem. Kazali su da je minimalna zarada npr. u hotelijerstvu oko 2.500 katarskih rijala (500 do 600 eura).
Najveća i konstantna potreba je za kadrovima koji će se baviti čuvanjem djece i njegom starih osoba. Također, posla ima u oblasti turizma i ugostiteljstva, kao i za medicinsku struku. Traženi su i kadrovi u građevinskoj industriji.
Katarska delegacija je ocijenila uspješnim razgovore koje su tokom dvodnevne posjete imali u Ministarstvu civilnih poslova BiH i Agenciji za rad i zapošljavanje i istakli da su saglasni i spremni za potpisivanje sporazuma. Izrazili su nadu da je to početak saradnje i da će kadrovi iz BiH ubrzo krenuti na rad u Katar.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook