Sporni član je na ovaj način stavljen van snage, a vlastima je naloženo da u roku od šest mjeseci Zakon usaglase s pomenutom odlukom.
- Istina, napravljen je Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o jedinstvenom matičnom broju, ali on još uvijek daleko od usvajanja i primjene. Posljedice su katastrofalne - nijedan novorođeni građanin BiH ne može dobiti svoj matični broj, pa tako ni zdravstvenu knjižicu, putnu ispravu i druge dokumente - pojašnjavaju iz Helsinškog komiteta.
Neodgovoran odnos vlasti, prije svega, prema novorođenoj djeci i njihovim majkama, smatraju u Helsinškom komitetu, kulminirao je događanjima na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta BiH kada su poslanici beskonačno polemizirali da li Prijedlog treba razmatrati po hitnom postupku u redovnoj proceduri, ili po skraćenom postupku.
- Tokom poslovičnog politiziranja neki poslanici su konstatovali da postoje tri različite incijative oko načina primjene Odluke Ustavnog suda, drugi su izrazili "brojne" nedoumice oko teksta Zakona, treći su mišljenja da sve treba prebaciti na entitete, a četvrti da treba usvojiti prijedlog koji je u vezi izmjena stigao u Vijeće ministara BiH - obrazloženo je u saopćenju.
Helsinški komitet podsjeća da se Ministarstvo civilnih poslova BiH na pomenutoj sjednici obavezalo da će "ovih dana Vijeću ministara BiH uputiti prijedlog novog zakona i tražiti da ide u hitnu proceduru, jer ako ode u redovnu, koja traje od tri do šest mjeseci, to može da izazove katastrofalne posljedice po građane BiH".
Helsinški komitet za ljudska prava u BiH očekuje i poziva nadležne vlasti da ispuni tu obavezu jer "katastrofalne posljedice po građane BiH" su već evidentne - saopćeno je iz Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH.
(Fena/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook