Međunarodni dan žena obilježava se sutra, 8. marta, a to je dan kada se ženama, širom svijeta odaje priznanje za njihova ekonomska, politička i društvena postignuća. One imaju nezamjenjivu ulogu, kako u privatnom tako i u javnom životu te bi im zato trebalo odati priznanje i dati jednak značaj kao i muškarcima svaki dan u godini.
U Bosni i Hercegovini, agencije Ujedinjenih nacija provode kampanju "Muškarci ujedinjeni protiv nasilja nad ženama" kojom se promovira uloga zajednice i društvena odgovornost kada je u pitanju prevencija nasilja, te povećava fokus na ovo pitanje da bi podstakao proces promjene postojećih stavova društva.
Unutar kampanje je osnovana Liga pravih muškaraca u kojoj se svi članovi zalažu za ravnopravnost spolova i aktivno učestvuju u borbi protiv svih oblika nasilja nad ženama.
Članovi su potpisali Deklaraciju muškaraca protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, u kojoj se, između ostaloga navodi, da pravi muškarac nije nasilan, on se bori za ukidanje svakog nasilja nad ženama i djevojčicama, ne koristi šake, niti uvrede, razumije da je nasilje nad ženama rasprostranjen i veliki problem koji se mora riješiti.
Stoga su iz UN Women BiH pozvali građane Bosne i Hercegovine da potpišu Deklaraciju i daju podršku borbi protiv svih oblika nasilja nad ženama. Deklaracija je dostupna za potpisivanje na zvaničnoj stranici kampanje - 16dana.ba/potpisi-deklaraciju/.
Kako je Agenciji FENA rečeno u UN Women BiH, nejednakosti se ogledaju i kroz različite oblike rodno zasnovanog nasilja, a muškarci, koji su dio problema, svojim aktivnim angažmanom su ključni dio rješenja. Oni, kao očevi, prijatelji, donosioci odluka, lideri, imaju značajnu ulogu u borbi protiv nasilja nad ženama i svojim angažiranjem ukazuju da ovaj problem ne dotiče samo žene, već čitavo društvo.
Međunarodni dan žena, 8. mart, je prilika da se podsjeti i razmotri koliko daleko je otišlo bosanskohercegovačko društvo u naporima da se postigne rodna jednakost. Također, ovaj dan bi trebao biti i prilika da se svi građani udruže, povežu i mobilizuju za daljnje konkretne društvene promjene koje će omogućiti ženama da budu ravnopravne, poštovane i cijenjene članice društva.
U Bosni i Hercegovini nedavno je provedeno istraživanje sa oko 1.200 mladića, srednjoškolaca iz Sarajeva i Banjaluke, od kojih oko 40 posto NE odobrava fizičko nasilje. Samo 20 posto je reklo da ne bi upotrijebili silu da bi odbranili svoju čast. Dokazano je da postoji povezanost između niske razine samopoštovanja odnosno društvene podrške i nasilnih oblika ponašanja. Kada su pitani da li su ikada ošamarili ženu, sedam posto je odgovorilo potvrdno. * Drugo istraživanje pokazuje da se 46 posto mladića slaže sa izjavom da „Kada žena kaže NE, ustvari, misli DA!“. Nadalje, 69 posto mladih je izjavilo da je bilo u nasilnoj vezi, u kojoj je druga osoba bila izuzetno ljubomorna. 50 posto mladih smatra da je ljubomora izraz ljubavi i posvećenosti u vezi.
Istraživanje je pokazalo i da su mladići često nasilni prema ženama radi niskog samopouzdanja, a deset posto njih je odgovorilo potvrdno kada su upitani da li su ikada ošamarili ženu.
Član Lige koji je potpisao deklaraciju je i rezidentni koordinator UN agencija u BiH Juri Afanasiev kaže da pravi muškarci ne toleriraju niti vrše nasilje nad ženama u svojim školama, na radim mjestima, domovima ili zajednicama, naglašavajući da je deklaraciju potpisao jer smatra da se mora zauzeti stav da bi se uklonilo nasilje nad ženama.
Član Lige Damir Imamović, interpretator tradicionalne bosanske muzike, ističe da se čast ne štiti fizičkim zlostavljanjem, niti se poštovanje stiče batinama, dodajući da je ovu deklaraciju potpisao da pravi muškarac mora biti primjer drugima i ne zatvarati oči pred nasiljem.
Deklaraciju je potpisao i Goran Milić, novinar i TV urednik, koji je kazao "silne li muškosti, tući slabije, tući žene, a tako su mali miševi kad ih opravdano privede policija. Zato sam za deklaraciju, uvijek u korist slabijih".
Osim njih Deklaraciju su potpisali i Sergej Barbarez, fudbaler i bivši kapiten reprezentacije BiH; Boris Šiber, TV urednik i novinar; Brano Jakubović, kompozitor; Moamer Kasumović, glumac; Damir Šehanović, novinar, Amer Kapetanović, fotograf, Dejan Kukrić, TV urednik i novinar; Zijah Sokolović, glumac; Zlatko Berbić, poduzetnik i dobitnik zlatne povelje Lige humanista, Hazim Begagić, direktor pozorišta, Darko Savić, TV voditelj i Dejan Zorić, glumac.
(FENA/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook