Luk, krompir i paradajz ne bi trebali biti u frižideru. Možda sa krompirom to i nije tako čest slučaj, ali sa paradajzom i lukom sigurno jeste. Mislimo da štedimo tako što produžujemo život ovom povrću a ustvari ga činimo dosta, dosta manje ukusnim. Ovo povrće bi, kažu stručnjaci, trebalo čuvati na normalnoj temperaturi, uglavnom dalje od sunčeve svjetlosti, posebno kada je u pitanju paradajz, jer njega načešće, zbog priča iz mahale, držimo izloženog na sunčevoj svjetlosti, prenosi website namirnice.ba
Naravno, ako ih čuvamo u frižideru nećemo toliko pogriješiti, ali znajte da se ukus u tim uslovima mijenja, uglavnom, nagore. Luk, na primjer, se smekša u frižideru. Još nešto specIfično za luk je to što to povrće u nižim temperaturama vrlo dobro apsorbuje mirise i, na neki način, ukuse, hrane oko njega. Sa druge strane, sve ostalo u frižideru počne «mirisati» na luk. Zapravo je mnogo pametnije luk držati na suhom i relativno toplom mjestu.
Krompir i frižider nikako ne idu zajedno. Škrob u njemu se u niskim temperaturama pretvara u šećer. Ovo ih učini slatkim kada ih kuhamo – ali ne ukusno slatkim. Zbog tog šećera dešava se i da krompir prerano pocrni prilikom kuhanja što mu dodatno smanjuje ukus. Međutim, savjetuje se da se krompir čuva na normalnoj temperaturi, po mogućnosti na malko hladnijoj, i u tamnoj prostoriji. Ovako može ostati svjež do tri sedmice.
Paradajz također ima lošu reakciju na hladnoću. Postaju premekani. Membrane na ćelijama paradajza se u hladnoći brzo oštete zbog čega gube ukus i postaju gnjecavi. Također ih treba čuvati u relativno toplijoj i tamnoj prostoriji i dalje od sunčeve svjetlosti. Inače, paradajz nema dug rok trajanja. Barem ne kao luk i krompir.
(DEPO/BLIN/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook