dva sata obilazi mezarje

Mirzeta će sutra u Potočarima ukopati 50. člana porodice: U tabutu njenog oca je samo jedna kost

Hronika10.07.25, 14:43h

Mirzeta će sutra u Potočarima ukopati 50. člana porodice: U tabutu njenog oca je samo jedna kost
Na kolektivnoj dženazi u Potočarima ove godine će biti ukopano sedam žrtava genocida, od kojih i otac Mirzete Karić sa samo jednom kosti u tabutu. Njegovim ukopom, ona će na vječiti smiraj ispratiti i 50. člana svoje porodice ubijenog u genocidu 1995. u Srebrenici

 

 

 

Dva sata Mirzeta Karić obilazi mezarje u Potočarima. Toliko joj treba jer je ukopala do sada njih 49.

 

Ona dočekuje novinare Detektora pored tek pripremljenog mjesta za ukop njenog oca. S njegovim ukopom bit će ih 50 iz njene porodice.

 

- Vidjela ga ‘93. godine kad je sišao s konvoja Crvenog krsta. Tad sam ga zadnji put vidjela i nikad više, i prije dvije godine mu sliku pronašla -  prisjetila se ona zadnjeg susreta s ocem.

 

Njen otac Sejdalija imao je 47 godina u vrijeme ubistva, a pronađen je prije tri godine, sa svega nekoliko posmrtnih ostataka, koje nisu ukopali odmah jer su se nadali da će se pronaći još kako bi se tijelo barem djelomično kompletiralo.

 

- Bar da znam gdje je mezar, da dođem barem na tu jednu kost da proučim Fatihu. Jer i mama mi je bolesna, i onda hoće da ukopa dok je živa, i ja sam prihvatila da kopamo ove godine. Od familije on je ostao jedini da ukopam, a svake godine sam nekoga kopala ovdje - kazala je.

 

Brata Sejdina je pronašla u prvim ekshumacijama i ukopala na prvoj kolektivnoj dženazi u Potočarima, nakon čega svake godine dolazi da ukopa drugog člana porodice.

 

- Moj zadnji razgovor s njim, on je mene zagrlio i rekao: ‘Čuvaj mater, snahu i sestru. Srest ćemo se u Tuzli’, i nikad se sreli nismo. Nikad, ali ja sad dolazim da kopam onu jednu kost -  kazala je ona dodajući da je sinu dala bratovo ime.

 

Najveću snagu joj daju njena djeca i bijeli nišani, koje obiđe svaki put kad dođe u Bosnu, koji su, kako kaže, sva njena muška porodica koju ima.

 

Ove godine na kolektivnoj dženazi u mezarju u Potočarima bit će ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava genocida u julu 1995. godine. Jedina žena, ujedno i najstarija osoba, koja je imala 67 godina u trenutku smrti, čiji posmrtni ostaci će biti ukopani ove godine jeste Fata Bektić.

 

- Jedva čekam da znam gdje je”, kaže nam preko telefona njena kćerka Behija Rotić, koja zbog zdravstvenog stanja neće biti u prilici da bude na majčinoj dženazi. Njen suprug Remzo će s drugim članovima porodice 11. jula prisustvovati dženazi.

 

Behija se majke sjeća kao blage i privržene osobe, te da joj je kao najmlađoj posvećivala više pažnje.

 

- Ona je nas voljela, sve je s nama fino. Ona je imala godina, nije mogla na noge napolje da ide da hoda - kaže Behija.

 

Prema podacima Instituta za nestale osobe (INO) BiH, Fatini posmrtni ostaci pronađeni su 26 godina nakon njene smrti, prilikom ekshumacije koja je izvršena u junu 2021. u Potočarima.

 

Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine jesu Senajid Avdić i Hariz Mujić, koji su imali 19 godina kada su ubijeni u julu 1995. godine. Posmrtni ostaci Avdića ekshumirani su na području Suljića u oktobru 2010. godine, a pronađeni su na površini ovog lokaliteta.

 

Na površini terena, nesahranjeni, pronađeni su i posmrtni ostaci Mujića i to prilikom ekshumacije koja je izvršena u martu 2022. na lokalitetu Baljkovica kod Zvornika, 27 godina nakon njegove smrti.

 

Glasnogovornica Instituta Emza Fazlić kaže da posmrtni ostaci žrtava koje će naći konačan smiraj ove godine pronađeni su u grobnicama koje su otkrivene godinama unazad na lokalitetima Liplje, Baljkovica, Suljići, Kameničko brdo, te da se u većini slučajeva radi o nekompletnim tijelima, tako da će neke od porodica žrtava u zemlju spustiti jednu ili dvije kosti.

 

- Ove godine žrtve će biti ukopane uz svoje najbliže pa će otac naći smiraj uz svoga sina, brat će biti ukopan uz brata, sin će biti spušten u zemlju uz posmrtne ostatke svoga oca. Hariz će naći smiraj pored svoga amidže Himze, Hasib će biti ukopan pored brata Hasana, Sejdalija uz sina Sejdina, Amir uz oca Ibrahima, Rifat uz oca Mustafu - dodaje Fazlić.

 

Ona pojašnjava da su posmrtni ostaci Hasiba Omerovića, koji je imao 34 godine kada je ubijen, ekshumirani čak 1998. godine, ali porodica upravo iz ovih razloga, zbog malog broja pronađenih dijelova skeleta, sve do sada nije smogla snage da dâ saglasnost za njegov ukop.

 

Ove godine konačan smiraj u Potočarima naći će i Sejdalija Alić, Rifet Gabeljić i Amir Mujčić. Edin Gabeljić je ranije govorio za Detektor, kako je prije mjesec dana saznao da mu je pronađen otac Rifet.

 

Fazlić kaže da se u “Podrinje identifikacionom projektu” u Tuzli nalaze posmrtni ostaci devet žrtava koje su već identifikovane putem DNK metode i od strane porodica, ali još uvijek nemaju saglasnost za njihov ukop.

 

- Porodice se, uprkos protoku vremena, teško odlučuju na ukop zbog nekompletnosti skeleta pa stoga čekaju pronalazak i ostalih posmrtnih ostataka. I danas upućujemo apel porodicama koje su identifikovale svoje najmilije da ipak daju svoju saglasnost za konačan ukop žrtava, da još uvijek imaju vremena da donesu tu odluku prije kolektivne dženaze”, dodaje ona.

 

U Tuzli se, prema INO-u, nalaze posmrtni ostaci još 45 žrtava koje su identifikovane putem DNK metode, ali porodice nisu pristupile zvaničnoj identifikaciji zbog malog broja skeletnih ostataka koji je do sada pronađen i identifikovan u odnosu na ove žrtve.

 

U danima nakon kolektivne dženaze vršit će se reekshumacija. Ove godine ponovno će biti otvoreno 89 mezara kako bi se ovim žrtvama pridodali posmrtni ostaci koji su u naknadnom periodu ekshumirani i identificirani. Reekshumacije će početi 14. i trajat će do 22. jula.

 

 

 

(DEPO PORTAL/af)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook