Svjetska banka (WB) osigurat će novčanu podršku Bosni i Hercegovini u iznosu nešto većem od 80 miliona eura, kako bi toj balkanskoj državi pomogla u postepenoj tranziciji proizvodnje električne energije s ciljem smanjenja emisije štetnih plinova, odlučio je odbor izvršnih direktora WB-a, prenosi Hina.
Kako su u ponedjeljak potvrdili iz ureda WB-a u Sarajevu, BiH je odobren zajam od 79,9 miliona eura i nepovratna pomoć, odnosno grant od 2,89 miliona eura. Ti su iznosi odobreni kao podrška integriranom energetskom i klimatskom planu BiH, poboljšanju energetske nezavisnosti uz očekivanje da će to doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta i jačanju lokalnih ekonomija u regijama koje su ranije bile ovisne o proizvodnji struje iz uglja.
Prema pokazateljima Agencije za statistiku BiH, ta država je 2024. nešto više od 60 posto električne energije proizvela u termoelektranama koje se oslanjaju na zalihe uglja.
Nešto manje od 35 posto struje u toj se državi proizvedeno u hidroelektranama dok su zeleni izvori odnosno solarne i vjetroelektrane imali približno četiri posto ukupnog udjela u proizvodnji električne energije.
‘Niko ne ostaje nezbrinut’
U novembru 2020. je BiH, na samitu o Zapadnom Balkanu u okviru inicijative Berlinskog procesa, potpisala dokument “Zelena agenda za Zapadni Balkan”, koji je sastavni dio Sofijske deklaracije. U toj su deklaraciji navedene i glavne smjernice za provedbu Zelene agende gdje se potpisnice obavezuju da će zajedno s Evropskom unijom raditi na postizanju cilja ugljične neutralnosti kontinenta do 2050. godine.
Svjetska banka je odlučila finansirati pravednu tranziciju u regijama bogatim ugljem u BiH i sada planira pomoći kako bi se olakšalo zatvaranja rudnika, uključujući sanaciju zemljišta. Takvi će se projekti izvoditi na području Banovića, Zenice i Kreke, gdje će biti instalirani sistemi obnovljive energije, a osigurat će se i mjere socijalne zaštite te osposobljavanje zaposlenih u rudnicima koji će ostati bez radnih mjesta, kako bi se mogli zaposliti u drugim sektorima.
U BiH se ugalj trenutno iskopava u sedam rudnika.
- Ovaj novi projekat predstavlja priliku za unapređenje energetske sigurnosti BiH, uz pružanje podrške lokalnim zajednicama, da bi se osiguralo da niko ne ostane nezbrinut - rekao je Christopher Sheldon, šef ureda Svjetske banke za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru, piše AJB.
(AJB/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook