GDJE NA ODMOR

Prve cijene ljetovanja u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Turskoj, Tunisu...: Talas poskupljenja, evo kako se kreću aranžmani

Biznis Klub28.04.25, 21:02h

Prve cijene ljetovanja u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Turskoj, Tunisu...: Talas poskupljenja, evo kako se kreću aranžmani
Za odmor u zemljama čija turistička ponuda počiva na all inclusiveu, što znači da gost praktički ne mora potrošiti ni euro više, treba ponajmanje novca

 

 

 

Pandemija pa rat u Ukrajini i sada još i nepredvidljivi Donald Trump izazvali su potrese u životima mnogih Europljana. Val poskupljenja malo je koga poštedio i sve više ih je prisiljeno ekonomizirati. Srećom po turističke zemlje, putovanja su se preduboko ukorijenila u životni stil europskih građana i samo ih tri posto manje nego lani (ukupno 72 posto) planira putovati na odmor ove godine, pokazala je anketa Europske komisije za putovanja provedena prošli mjesec u deset zemalja, piše Večernji.ba.


Nažalost, Mediteran bi mogao biti više pogođen. U sklopu te analize čak osam posto manje Europljana iskazalo je u ožujku interes za ljetovanje u nekoj od destinacija južne Europe. Do ljeta još ima vremena za predomišljanje, ali ono što se sigurno neće promijeniti jest osjetljivost europskih putnika na cijene. Pritom nije nužno da budu niske, ne traži se ultimativno najjeftinije u ponudi, već da domaćini isporuče korektnu uslugu za traženu cijenu.


U većini turističkih zemalja, uključujući susjednu Hrvatsku, skokovita poslijepandemijska poskupljenja uglavnom su zaustavljena i cijene su nerijetko išle gore tek za visinu inflacije, a osjetnije ako su objekti prošli neku veću renovaciju. 


O kojim se apsolutnim iznosima radi i što kaže usporedba cijena hotelskog smještaja u Hrvatskoj i kod mediteranskih konkurenata? Hrvatsko je more, dakako, apsolutni broj jedan i lani se s 18,3 milijuna stranaca na Jadranu miješalo i oko tri milijuna domaćih gostiju. Ali hrvatske građane lako je svake godine sresti na ljetovanju i u susjedstvu.


Ove godine za hotelski odmor će im dostajati, ovisno o destinaciji, od šestotinjak do tisuću ili čak 1200 do 1300 eura. Konkretno, za sedam polupansiona u hotelu s četiri zvjezdice (hotel Theo Sunset bay Holiday Village) na južnom Cipru, s letom na redovnoj liniji iz Zagreba, trebat će u srpnju po osobi 1190 eura. 


Isti aranžman na grčkom Samosu (hotel Arion), s čarter letom iz Ljubljane, stoji 1099 eura. 


Cijena sedmodnevnog odmora na bazi polupansiona, s uključenim letom, u Draču (hotel Aragosta) iznosi 1020, a tek je nešto skuplje sedam dana u Dubrovniku (Grand Hotel Park), gdje je sedam polupansiona s uključenim letom u ljetnoj špici 1069 eura. 


U ovoj usporedbi najpovoljnija je Crna Gora. Sedam polupansiona u Bečićima (Hotel Bono) i sa zračnim prijevozom u srpnju se može dobiti za 908 eura po osobi. 


Za odmor u zemljama čija turistička ponuda počiva na all inclusiveu, što znači da gost praktički ne mora potrošiti ni euro više, treba ponajmanje novca. Sedmodnevni all inclusive paket u poznatom ljetovalištu u Tunisu Port el Kantaoui, s uključenim letom, u srpnju stoji samo 649 eura, a hotel El Mouradi također ima četiri zvjezdice. Kao i egipatski (El Karma Beach Resort) u Hurghadi gdje je isti aranžman 729 eura. U krugu all inclusive destinacija je i Turska, s cijenom hotela u Antalyji (Simply Fine Hotel Alize) od 999 eura po osobi.


– Većina naših ljudi tradicionalno ljetuje na domaćem moru, ali iz godine u godinu raste potražnja i za drugim mediteranskim zemljama. Sve više putnika klasičan ljetni odmor s kupanjem želi kombinirati s upoznavanjem neke nove destinacije. Rezervacije pristižu još od prosinca i siječnja jer su tada najveći popusti za ranu kupnju. Nabolje, pak, prolaze upravo hoteli s četiri zvjezdice, s tim da obitelji s djecom često preferiraju all inclusive i resorte s animacijom i sadržajima za najmlađe – kaže Irena Čavala Buble, voditeljica prodaje u agenciji Palma Travel, a slična su iskustva i u drugim agencijama.

 

(DEPO PORTAL/ad)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook