Smrt pape Franje pokrenula je ritual koji traje stoljećima, kroz koji će biti izabran novi papa. Kardinali će se sastati u tajnoj konklavi kako bi izabrali novog lidera Katoličke crkve, a početak tog procesa zakazan je za 7. maj, saopćio je visokorangirani izvor iz Vatikana u ponedjeljak.
Kardinali su počeli pristizati u Vatikan nakon smrti pape Franje 21. aprila, ali još uvijek nema jasnih indicija o tome koga bi mogli izabrati za njegovog nasljednika.
Datum je odlučen tokom sastanka kardinala iza zatvorenih vrata u Vatikanu, prvog nakon pogreba pape Franje u subotu, saopćio je izvor, prenosi AFP.
Desetine kardinala iz cijelog svijeta okupljaju se u Vatikanu nakon smrti 88-godišnjeg pape Franje.
Međutim, zasad nema mnogo naznaka u vezi s tim koga bi mogli izabrati za njegovog nasljednika.
- Vjerujem da, ako je Franjo bio papa iznenađenja, i ova konklava će biti, jer nije nimalo predvidiva - rekao je španski kardinal Jose Cobo u intervjuu objavljenom u nedjelju.
„U prethodnim konklavama moglo se naslutiti u kojem pravcu bi stvari mogle ići“, rekao je za španske novine El Pais, dok je sada odluke mnogih kardinala koji dolaze izvan Evrope teško predvidjeti, jer se mnogi od njih nisu nikad ranije sreli.
Franjo je sahranjen u subotu u okviru pogrebne i sprovodne ceremonije kojoj je prisustvovalo 400.000 ljudi na Trgu svetog Petra i šire, uključujući kraljevske porodice, svjetske lidere i hodočasnike.
U svijetu postoji 252 kardinala, ali samo njih 135 je mlađe od 80 godina, te su stoga kvalificirani za glasanje o novom papi.
Otprilike 80 posto kardinala birao je Franjo – iako to nije garancija da će izabrati nasljednika u njegovom duhu.
Većina su relativno mladi, a za mnoge je ovo njihov prvi put na konklavi.
Glasanje će se održati u Sikstinskoj kapeli, pod Michelangelovim freskama iz 16. stoljeća, i bit će vrlo tajno, uz stroga pravila i ceremonijalne procedure.
Proces bi mogao trajati nekoliko dana, a možda i duže.
Postoje četiri glasanja dnevno – dva ujutro i dva poslijepodne – sve dok jedan kandidat ne osvoji dvotrećinsku većinu.
Manje od polovice onih koji imaju pravo glasa su Evropljani.
(FENA/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook