Troje djece, američki državljani, deportovano je prošle sedmice u Honduras zajedno sa svojim majkama, uključujući četverogodišnju djevojčicu koja prima terapiju za metastatski rak, saopćili su advokati porodica te organizacije za zaštitu građanskih i imigrantskih prava, piše CNN.
U jednom slučaju, majka je deportovana sa svojim dvogodišnjim djetetom, dok je u drugom majka protjerana zajedno sa svojom četverogodišnjom i sedmogodišnjom djecom, stoji u saopćenju Američke unije za građanske slobode (ACLU) i Nacionalnog imigracijskog projekta.
Prema tvrdnjama advokata i sudskim dokumentima, sve žene i djeca uhapšeni su tokom rutinskih sastanaka s imigracionim službenicima u Louisiani, u sklopu programa nadzora ISAP (Intensive Supervision Appearance Program).
Zagovornici porodica tvrde da njihovo protjerivanje iz SAD-a ukazuje na zabrinjavajući nedostatak pravne zaštite usred sve žešćeg obračuna s imigracijom tokom administracije Donalda Trumpa.
“U stvarnom vremenu svjedočimo urušavanju pravne države“, rekla je Gracie Willis, advokatica i koordinatorica odgovora na racije pri Nacionalnom imigracijskom projektu, koja zastupa dvogodišnje dijete putem porodičnog prijatelja koji djeluje kao podnosilac zahtjeva u trenutnom sudskom postupku. „Ovo je duboko zabrinjavajuće, a ovi slučajevi to jasno ilustriraju“, dodala je Willis.
CNN je ranije izvještavao o slučaju dvogodišnje djevojčice, označene inicijalima V.M.L. u sudskim spisima, koju su agenti ICE-a uhapsili prošlog utorka zajedno s njenom majkom i jedanaestogodišnjom sestrom tokom rutinskog prijavljivanja, navodi se u hitnom zahtjevu podnesenom saveznom sudu.
Sudija je utvrdio da majka nema regulisan imigracioni status, ali je zakazao ročište za 16. maj u vezi sa deportacijom djeteta, naglašavajući: „Protivzakonito je i protivustavno deportovati, pritvarati radi deportacije ili preporučiti deportaciju američkog državljanina“, pozivajući se na presedan iz 2012. godine.
Drugi slučaj bio je gotovo identičan: majka je uhapšena prošlog četvrtka nakon što je dovela svoju djecu na ISAP sastanak u Saint Roseu, blizu New Orleansa, rekla je njena advokatica Erin Hebert. Majka, koja je više od deset godina živjela u južnoj Louisiani bez regulisanog statusa, bila je zamoljena da na sastanak donese djecu i njihove pasoše.
Po dolasku, Hebert nije smjela pratiti porodicu na sastanak. Nakon 20 do 30 minuta, obaviještena je da su svi uhapšeni, a službenici su joj odbili reći gdje su ih odveli.
Hebert je kasnije, razgovarajući sa svojom klijenticom, doznala da su ih na sastanku čekala dva ICE agenta.
Advokatica je potom otišla u područni ured ICE-a u New Orleansu, gdje je podnijela zahtjev za obustavom deportacije, koji je unaprijed pripremila. Tokom dana više puta je pokušavala saznati gdje se porodica nalazi, ali nije dobila odgovor.
U ranim jutarnjim satima u petak, porodica je ukrcana na avion i deportovana u Honduras.
„Moji klijenti su deportovani unutar 24 sata nakon hapšenja, bez ikakvog pristupa meni“, rekla je Hebert.
Prema Gracie Willis, obje majke imale su izdan nalog za deportaciju u njihovom odsustvu, što znači da su propustile sudsko ročište, pa je sudija automatski donio odluku o protjerivanju.
“Nešto im je onemogućilo da budu prisutne na tom jednom ročištu i zato je sud izdao nalog za deportaciju“, rekla je Willis.
U sudskim dokumentima, vlada tvrdi da je majka dvogodišnje djevojčice zatražila da dijete povede sa sobom u Honduras, pozivajući se na rukom pisanu bilješku za koju tvrde da ju je napisala na španskom jeziku. Trumpov „car granice“ Tom Homan i senator Marco Rubio ponovili su ovu tvrdnju u intervjuima u nedjelju.
“Ako je neko ilegalno u zemlji, ta osoba se deportuje. Ako ta osoba ima dvogodišnje dijete i kaže: ‘Želim da dijete ide sa mnom’, imate dvije opcije“, rekao je Rubio za NBC-jevu emisiju “Meet the Press“.
- Možete reći da, dijete može s vama, bilo da je građanin ili ne, jer je to vaše dijete - rekao je Rubio. “Ili možete reći: možete otići, ali dijete mora ostati“.
Willis, međutim, odbacuje tvrdnju da je majka V.M.L., koja je ujedno i trudna, željela povesti dijete sa sobom. Rukom pisana bilješka, tvrdi ona, nije izjava želje.
Willis je rekla za CNN da nijedna majka nije imala pravi izbor i da su obje željele da njihova djeca ostanu u Sjedinjenim Državama. Četverogodišnje dijete, podsjetila je, bilo je usred liječenja raka. Također, obje žene imaju porodicu u SAD-u.
- Ovo su majke, trudnice, djeca“, rekla je Alanah Odoms, izvršna direktorica ACLU-a Louisiane. „Ovo su ljudi s terminalnim ili vrlo ozbiljnim zdravstvenim stanjima, koji su se pridržavali svih pravila i redovno se javljali ICE-u - dodala je.
- Ako ICE može ovo učiniti tim majkama i djeci, ako može ovo učiniti studentima na univerzitetima… niko od nas nije siguran od ovakvog bezakonja - zaključila je Odoms.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook