Republika Srpska ima najnižu stopu poreza na dobit u Evropi i ona iznosi svega deset odsto, ali to ne privlači strane investitore, nego omogućava vlasnicima kapitala da postanu još bogatiji. Ekonomista Predrag Mlinarević kaže kako u Republici Srpskoj ne postoji ni porez na dividendu, piše Oslobođenje.
- Treba napraviti analizu i onemogućiti da se kod nas ljudi bogate na nečemu na čemu nigdje u svijetu to nije moguće. Postojalo je takmičenje između zemalja da svoj ekonomski prostor učine privlačnijim za strane investitore tako što su snižavale stope poreza na dobit, u čemu je Srbija dugo prednjačila, kazao je Mlinarević.
Dodao je da je drugi problem niska stopa poreza na dobit, koja je uticala na afirmaciju neformalnih plaćanja. On kaže kako se poslodavcima više isplati da radnike plaćaju na ruke zbog distorzije između doprinosa na plate i poreza na dobit.
- Ukoliko vlast želi da smanji neformalna plaćanja, onda je potrebno povećati stopu poreza na dobit, kako bi se na taj način omogućila veća konkurentnost i da poslodavci potom zaista plate isplaćuju legalno. Stvaraju se milioneri koji se bave ničim specijalnim, u djelatnostima koje nisu naročito sofisticirane, umjesto da se pomogne privredi kroz poreske podsticaje za reinvestiranje i da budu nagrađeni oni koji ulažu u istraživanje i razvoj, rekao je Mlinarević.
Kada bude provedena fiskalna reforma, što se nikada neće desiti, onda bi zaista trebalo razmišljati o progresivnoj stopi oporezivanja
Mlinarević kaže da su za to potrebni socijalni dijalog i izmjene zakona. To bi omogućilo da se spriječe pojave kao što su neformalna plaćanja. Tako bi se sistemski kaznio onaj ko se opredjeljuje da se bavi nekom resursno intenzivnom proizvodnjom, zasnovanom na radnoj snazi i u kojoj se zbog niske plaćenosti radnika ostvaruje ogromna dobit.
- Takvi poslodavci, uz nisku stopu poreza na dobit, postaju bogati veoma brzo. Ovim rješenjima bi bilo poručeno da ne mogu biti milioneri ako se bave prošivanjem jakni zato što su radnici slabo plaćeni. Ako želiš da budeš bogat, tjeraće te da unaprijediš tu proizvodnju, da napraviš neki novi proizvod, da podigneš nivo toga čime se baviš, istakao je Mlinarević.
Ekonomistkinja Svetlana Cenić smatra da treba razmišljati o progresivnoj stopi oporezivanja. Ona je istakla da je porez na dobit nizak, jer je vlast htjela djelovati stimulativno kako bi došao inostrani kapital.
- Kada bude provedena sveobuhvatna fiskalna reforma, što se nikada očigledno neće desiti, onda bi zaista trebalo razmišljati o progresivnoj stopi oporezivanja. Pa da onaj koji ima više - više i plaća. Mora se uzeti u obzir činjenica da se ranije reinvestirana dobit nije oporezivala. Reinvestirana dobit bi značila i više radnih mesta ili bar veće plate, kazala je Cenić.
U Srbiji je porez na dobit 15 odsto, a osnovna poreska stopa na dividendu iznosi takođe 15 odsto. U Hrvatskoj porez na dobit iznosi 10 odsto ako su ostvareni prihodi manji od milion evra, a 18 odsto ako su prihodi veći. Osim toga, na dohotke od kamata i dividendi za ostvarene prihode prilikom isplate automatski se odbija 12 odsto poreza.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook