Povodom obilježavanja osamdesete godišnjice Trećeg zasjedanja ZAVNOBIH-a, koje je održano od 26. do 28. aprila 1945. godine u oslobođenom Sarajevu, JU Bosanski kulturni centar KS, pod pokroviteljstvom Općine Centar Sarajevo, organizuje svečani program u znak sjećanja na ovaj značajan događaj na kojem je zaokružena izgradnja državnosti Bosne i Hercegovine koja je utemeljena odlukama Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a, 1943. godine.
Tim povodom u Spomen-parku Mirza Delibašić i Davorin Popović (preko puta zgrade FIS-a), u nedjelju, 27. aprila, u 20 sati, bit će održan memorijalni program pod nazivom “80 godina Republike.” U okviru svečanog muzičkog programa nastupiće: Hor “Proleter”, bend Anchy & The Moondogs, bend “Stil Crazy”, kantautor Haris Abdagić, kao i alternativni rock bend iz Sarajeva “No Color". Bit će također predstavljen i umjetnički plakat posebno dizajniran za ovu priliku, rad bosanskohercegovačkog konceptualnog umjetnika Damira Nikšića. Plakat će biti prikazan na fasadi zgrade FIS-a putem video projekcije.
Treće zasjedanje ZAVNOBiH-a održano je od 26. do 28. aprila 1945. godine u oslobođenom Sarajevu, u svečano uređenoj sali bivšeg Školskog doma društva “Matica”, u zgradi današnje JU “Centar za sport i rekreaciju” - FIS, u Mis Irbinoj ulici. Na zasjedanju, prisustvovalo je 155 vijećnika. Razmatrani su Politički izvještaji Predsjedništva i Izvještaj o radu Predsjedništva ZAVNOBiH-a od Drugog do Trećeg zasjedanja. Referenti su bili Rodoljub Čolaković i Hasan Brkić. Na Trećem zasjedanju donesene su odluke kojim je dovršena državna organizacija Bosne i Hercegovine na ideji ZAVNOBiH-a, kao narodnog predstavništva i nosioca volje naroda Bosne i Hercegovine da sami upravljaju svojim državnim razvojem.
Treba napomenuti da su održana ukupno tri zasjedanja ZAVNOBIH-a: prvo u Mrkonjić Gradu 25. novembra 1943. god. (sada se obilježava kao Dan državnosti Bosne i Hercegovine), drugo u Sanskom Mostu 30. juna 1944. god., i treće i posljednje u Sarajevu 26. aprila 1945. godine. Na prvom zasjedanju, ZAVNOBiH je formalno konstituisan kao opštepolitičko predstavništvo Narodno-oslobodilačkog pokreta (NOP) Bosne i Hercegovine, ali je u stvarnosti i praksi djelovao kao njen najviši organ vlasti. Na drugom zasjedanju je 1. jula 1944. godine donesena deklaracija o pravima građana u BiH.
Na Trećem zasjedanju ZAVNOBiH-a donesene su dvije historijske odluke: ZAVNOBiH je prerastao u Narodnu skupštinu Bosne i Hercegovine i uspostavljena je prva Narodna vlada (Narodna Republika Bosna i Hercegovina), a Predsjedništvo ZAVNOBiH-a postalo je Predsjedništvo Narodne skupštine Bosne i Hercegovine. Svi vijećnici koji su imali vijećničku punomoć za Treće zasjedanje ZAVNOBiH-a, postali su prvi narodni poslanici Narodne skupštine Bosne i Hercegovine.
Druga odluka Trećeg zasjedanja ZAVNOBiH-a odnosila se na formiranje prve vlade federalne Bosne i Hercegovine. Vlada je formirana nakon što je Narodna skupština Bosne i Hercegovine 27. aprila prihvatila Zakon o Narodnoj vladi Bosne i Hercegovine. Za predsjednika vlade izabran je Rodoljub Čolaković, a prvi potpredsjednik je bio dr. Zaim Šarac, ministar lokalnog saobraćaja i drugi dr. Jakov Grgurić. Za ministra unutrašnjih poslova bio je izabran Đuro Pucar - Stari, ministra bez portfelja Ilija Došen, ministra pravosuđa Hamdija Ćemerlić, ministra prosvjete profesor Ante Babić, ministra finansija Hasan Brkić, ministra trgovine i snabdijevanja Pašaga Mandžić, ministra industrije i rudarstva ing. Ćazim Ugljen, ministra poljoprivrede i stočarstva general-major Vlado Šegrt, ministra šumarstva profesor Ante Martinović, ministra narodnog zdravlja dr. Nedo Zec, ministra građevina dr. Cvitan Spužević i ministar socijalne politike Novak Mastilović. Vlada je imala 11 ministarstava.
Sa izborom prve vlade, federalna Bosna i Hercegovina je konstituisala svoju izvršnu vlast, a prerastanjem Trećeg zasjedanja ZAVNOBiH-a u Narodnu skupštinu zaokružena je izgradnja državnosti Bosne i Hercegovine koja je utemeljena odlukama Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a, 1943. godine. Osim zvaničnim referatima zasjedanja posebna pažnja je posvećena izlaganju govornika koji su ukazivali na ostvarene rezultate NOR-a.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook