Blokirani računi

BHANSA pisala vlastima: Za ‘normalno’ funkcioniranje mjesečno nam treba pet miliona KM, prijeti nam potpuni kolaps

Front16.04.25, 14:05h

BHANSA pisala vlastima: Za ‘normalno’ funkcioniranje mjesečno nam treba pet miliona KM, prijeti nam potpuni kolaps
Uprava BHANSA-e poslala prije nekoliko dana dopis bh. institucijama i Vijeću ministara s jasnim projekcijama mjesečnih doznaka koje inkasiraju Briselu po osnovu blokade, a što je osnov za isplatu pomoći prema ovoj agenciji

 

 

Vijeće ministara BiH usvojilo je jučer na sjednici u Sarajevu dva zaključka kada je u pitanju isplata duga RS slovenačkoj firmi Viaduct na osnovu međunarodne arbitraže. Prvi zaključak je da se zadužuje Ministarstvo finansija i trezora da do naredne sjednice dostavi korigirani tekst Nacrta zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu.

 

Drugi zaključak je da se zadužuje ministarstvo komunikacija i prometa BiH da predloži Vijeću ministara posudbu ili pomoć za BHANSA-u na privremenoj osnovi u trenutku kada su im blokirana sredstva u Briselu koja su ključna za funkcionisanje ove agencije.

 

Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske bezuslovno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne, ali sada sve prebacuju na državu, zbog čega je dug narastao na više od 110 miliona maraka. Samo dnevna kamata iznosi 18.000 KM. Plan RS je da se uzmu sredstva Centralne banke i dug vrati na način da bi Federaciji bilo uzeto više od 70 miliona KM.

 

Takav plan odbio je premijer Vlade FBiH Nermin Nikšić, koji je na sjednici Fiskalnog vijeća uložio veto.

 

S druge strane, dok se vlast pokušava 'dogovoriti', BHANSA-i prijeti finansijska dubioza. Kako smo jučer objavili, zbog blokade računa od 21.marta i nemogućnosti naplate prihoda ova agencija je smanjila plaće uposlenicima za 20 posto. U naredna dva mjeseca ako se dug ne vrati, a agencija finansijki ne pomogne, plaće će biti smanjenje drastično, ali će biti između ostalog upitan rad četiri bh.aerodroma.

 

Ova agencija radi u režimu totalne štednje.

 

Naime, Raport saznaje da je Uprava BHANSA-e poslala prije nekoliko dana dopis bh.institucijama i Vijeću ministara s jasnim projekcijama mjesečnih doznaka koje inkasiraju Briselu po osnovu blokade, a što je osnov za isplatu pomoći prema ovoj agenciji. Oni ustvari, predlažu kako se se rješi novonastala situacija koja se najviše odrazila na ovu kompaniju.

 

Saznajemo da se u dopisu navodi, da je za normalno funkcioniranje, zavisno od mjeseca, potrebno od četiri do pet miliona maraka. Radi se o ugovornim obavezama koje su zavisno od mjeseca, nekad veće i manje. To se odnosi i na troškove nabavke opreme, radio navigacijskih sredstava, održavanja DPS i VCS sistema, te školovanje i licenciranja opreme.

 

Ukoliko se ne postigne dogovor, da se dug isplati, u BHANSA-i se nadaju da bi zaključak kojim se zadužuje Ministarstvo komunikacija i prometa BiH da predloži Vijeću ministara posudbu ili pomoć za BHANSA-u na privremenoj osnovi, za sada bio realan, dok se ne postigne konačan dogovor.

 

Ministarstvo komunikacija i prometa BiH zavisno od mjeseca, uplaćivalo bi BHANSA-i mjesečnu tranšu od pet miliona KM, koje bi onda, nakon odmrzavanja računa, bile vraćene državi.

 

U dopisu se navodi da prema članu 23. Zakona o BHANSA-i stoji da država pokriva nepokriveni dio troškova. Za sada je to realna opcija, kako bi se kroz posudbe, premjestila nastala blokada računa koja prijeti kompletnom zračnom prostoru BiH.

 

Osim toga, organizacija civilne zračne navigacije (CANSO), kao predstavničko tijelo kompanija koje se bave kontrolom letenja i koje štiti interese pružalaca usluga vazdušne navigacije, poslalo je dopis i urgenciju prema Vladi Belgije da urgira ratifikaciju amandmana u Parlamentu ove države kako se ne bi ubuće dešavalo da Sud blokira sredstva po arbitraži.

 

Podsjetimo, EUROCONTROL (Evropska organizacija za sigurnost zračne plovidbe) je obaviještena da joj je izvršnim nalogom o zaplijeni od strane sudskih izvršitelja iz Brisela 21. marta 2025. godine naloženo da zamrzne i ne izvršava bilo kakva dalja plaćanja prema Bosni i Hercegovini i BHANSA-i.

 

(Raport.ba/DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook