Predstavnici stranaka Trojke, NES-a, BHI KF i NAPRIJED odražali su danas sastanak na kojem se razmatrao koalicioni sporazum.
Sastanku su prisustvovali lideri ovih partija, a cilj je ojačati koalicioni kapacitet. Sporazum bi važio za državni i federalni nivo, a navodno bi mogao značiti i određene promjene u kantonima.
Raport je dobio draft sporazuma, koji prenosimo u cijelosti:
Opredijeljeni za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti Bosne i Hercegovine, kao i za jačanje njenog euroatlanskog puta,
Poštujući Ustav Bosne i Hercegovine, Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini i zakone Bosne i Hercegovine, te sve domaće i međunarodne institucije koje doprinose izgradnji samostalne, mirne i stabilne Bosne i Hercegovine,
Spremni na zajedničko prihvatanje odgovornosti za građenje stabilne, perspektivne budućnosti naše domovine i njenih građana,
Smatrajući da je jedna od temeljnih vrijednosti Bosne i Hercegovine njena multietničnost i raznolikost,
Vjerujući da je politička stabilnost moguća jedino kroz dijalog, međusobno poštovanje i solidarnost svih građana i naroda naše države,
Obavezujući se na rad u interesu svih ljudi u Bosni i Hercegovini, bez obzira na njihovu etničku, vjersku ili bilo koju drugu pripadnost,
Posvećeni reformama koje će osigurati efikasnost, funkcionalnost i demokratičnost institucija na svim nivoima vlasti,
Prepoznajući važnost vladavine prava, borbe protiv korupcije i ispunjenja svih uslova za punu implementaciju međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine,
Izražavajući posvećenost jačanju političkog pluralizma i dijaloga,
Uvjereni u obavezu političkih činitelja da osiguraju socijalnu pravdu, jednakost i ravnomjeran ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine
Usmjereni na kontinuirani rad na unapređenju kvaliteta života svih građana Bosne i Hercegovine, kroz izgradnju stabilnog društva temeljenog na slobodi, jednakosti, ljudskim pravima i pravdi,
Mi, predstavnici stranaka u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine potpisujemo
SPORAZUM O SARADNJI NA POLITIČKOJ STABILNOSTI I NASTAVKU REFORMI U BOSNI I HERCEGOVINI 2025 – 2026.
kao temelja zajedničkog djelovanja na državnom nivou i drugim nivoima vlasti gdje je to moguće, okupljeni oko sljedećih ciljeva:
1.Podrška suverenitetu, teritorijanloj cjelovitosti i političkoj nezavisnosti Bosne i Hercegovine
-Obavezujemo se na zajedničko prioritetno djelovanje na očuvanju suvereniteta, teritorijalne cjelovitosti i političke nezavisnosti Bosne i Hercegovine, kao i na borbu protiv svih oblika i pokušaja secesije neotuđivih dijelova države Bosne i Hercegovine.
-U tom pravcu, zajednički ćemo se suprotstaviti svim pokušajima osporavanja i ugrožavanja državnih institucija ili njihove funkcionalnosti.
2.Euroatlanske integracije Bosne i Hercegovine
-Obavezujemo se na saradnju u cilju ubrzanja procesa na euroatlanskom putu Bosne i Hercegovine, uključujući implementaciju preuzetih međunarodnih obaveza i usvajanje reformskih zakona.
-Reforme na euroatlanskom putu za sve nas predstavljaju ključni alat za jačanje vladavine prava, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, reformu pravosuđa i unapređenje ekonomskih i socijalnih politika.
3.Jačanje institucija Bosne i Hercegovine
-Da bi osigurali efikasnu i funkcionalnu vlast kontinuirano ćemo raditi na jačanju institucija Bosne i Hercegovine i poštovanju državnih institucija kako od strane izabranih dužnosnika, tako i predstavnika nižih nivoa vlasti.
-Jačanje nezavisnosti pravosudnog sistema i transparentnost u radu svih institucija naš je zajednički cilj.
4.Poboljšanje ekonomskih prilika
-U odnosu na nadležnosti različitih nivoa vlasti, cilj nam je dati zajednički doprinos ravnomjernom, intenziviranom jačanju ekonomije kroz reforme u oblasti privrede, unapređenje životnog standarda svih građana, smanjenje nezaposlenosti, kontinuirani dijalog sa poslodavcima i sindikatima i zaštiti prava radnika.
-Spremni smo na borbu za svaku investiciju koja će omogućiti nova zaposlenja, te ćemo osigurati bezrezervnu podršku strateškim infrastrukturnim projektima, poput izgradnje saobraćajne i energetske infrastrukture i daljeg razvoja namjenske industrije, a sve sa ciljem da omogućimo stabilan ekonomski rast i razvoj svih dijelova Bosne i Hercegovine.
5.Očuvanje i razvijanje ljudskih prava i ravnopravnosti
-Saglasni smo i izražavamo spremnost na dodatni angažman svih stranaka potpisnica sporazuma u pravcu osiguranja ravnopravnosti svih građana, bez obzira na etničku, vjersku ili drugu pripadnost, te ćemo raditi na ostvarenju i zaštiti svih ljudskih prava definisanih Ustavom Bosne i Hercegovine i zakonima.
-Puna jednakost građana, kao i zaštita manjinskih prava, zajedničko je opredjeljenje.
6.Sigurnost i stabilnost
-Stranke potpisnice sporazuma su saglasne u zajedničkoj podršci svim mjerama koje će povećati sigurnost i stabilnost Bosne i Hercegovine, posebno naglašavajući borbu protiv svih oblika narušavanja ustavnog poretka i slabljenja državnih institucija, ali i borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
-Izražavamo svoju punu spremnost na koordinaciju po pitanjima suočavanja sa sigurnosnim prijetnjama, te zajedničku podršku jačanju sigurnosnih institucija i njihovih kadrovskih i drugih kapaciteta.
7.Ustavne promjene i izborno zakonodavstvo
-Implementacija presuda Evropskog suda za ljudska prava zajednički je prioritet stranaka potpisnica sporazuma, naglašavajući svoju opredjeljenost za suštinske reforme koje će garantovati punu ravnopravnost svih građana Bosne i Hercegovine.
-Zajednički ćemo se nastaviti zalagati za reformu Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koji bi bio garant poštenog, vjerodostojnog izbornog procesa, kao i za izmjene zakona u segmentu otklanjanja diskriminacije građana.
8.Mediji i sloboda informacija
-Stranke potpisnice sporazuma će aktivno raditi na promoviranju slobode medija i novinarske etike, te borbi protiv manipulacije javnim prostorom, širenja dezinformacija i govora mržnje.
-Združeno ćemo bezrezervno podržati razvoj javnih medija s ciljem objektivnog informisanja građana.
9.Provođenje sporazuma
-U svrhu efikasne implementacije sporazuma, stranke potpisnice su opredijeljene da na svim razinama gdje za to postoji mogućnost zajednički uspostavljaju većine u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti koje će preuzeti odgovornost za političke procese i realizaciju odredbi sporazuma.
-Stranke potpisnice se obavezuju na redovnu komunikaciju po svim pitanjima na kojima sarađuju, te na održavanje radnih sastanaka najmanje jednom mjesečno.
(Raport.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook