dok nezadovoljstvo raste

Bitka za Istanbul: Može li Imamogluova sudbina promijeniti Tursku i donijeti kraj Erdoganove ere?!

Front30.03.25, 14:14h

Bitka za Istanbul: Može li Imamogluova sudbina promijeniti Tursku i donijeti kraj Erdoganove ere?!
CHP je potvrdio Imamoglua kao kandidata za naredne predsjedničke izbore, pri čemu ankete pokazuju da bi mogao ugroziti Erdoganovu višedecenijsku vladavinu

 

 

Izvor: Forbes BiH

Piše: Vedran Drljević


Glavna opoziciona stranka u Turskoj, Republikanska narodna partija (CHP), organizovala je masovne proteste na periferiji Istanbula, zahtijevajući oslobađanje zatvorenog gradonačelnika Ekrema Imamoglua.


Hiljade demonstranata okupile su se na azijskoj strani grada pod sloganom “Nastavljamo marš prema vlasti”, kako je istakao lider CHP-a, Özgür Özel. Među prisutnima su bili i članovi Imamogluove porodice, a okupljeni su skandirali “Otpor je svuda”, izražavajući nezadovoljstvo njegovim hapšenjem 19. marta pod optužbama za iznudu, pranje novca i neregularnosti u tenderima, koje on u potpunosti negira.


Parole “Taksim je svuda” također su odjekivale ulicama, aludirajući na masovne proteste iz 2013. godine protiv predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i njegove Stranke pravde i razvoja (AKP).


U intervjuu za Le Monde, lider CHP-a Özel izjavio je da je spreman na rizik dugogodišnje zatvorske kazne ako bude potrebno, naglašavajući da se trenutni protesti moraju nastaviti kako bi se očuvala demokratija u zemlji.


Masovna hapšenja i napadi na medije


Turske vlasti su odgovorile na demonstracije masovnim hapšenjima – preko 2.000 ljudi je privedeno, uključujući 511 studenata u Istanbulu, od kojih je 275 i dalje u pritvoru. Meta represije su postali i novinari – najmanje 12 turskih medijskih radnika je uhapšeno, dok je švedski novinar Joakim Medin priveden po dolasku u Istanbul, a zatim pritvoren bez zvaničnih optužbi.


BBC-ov novinar Mark Lown također je deportovan pod izgovorom da predstavlja “prijetnju javnom redu”. Organizacija Reporteri bez granica izrazila je ozbiljnu zabrinutost zbog nekažnjivosti represije nad novinarima i pokušaja vlasti da uguše medijsko izvještavanje o protestima.


Bijes raste, Erdogan optužuje opoziciju


Ovi protesti smatraju se najvećim u Turskoj u posljednjih deset godina, a demonstranti širom zemlje poručuju da neće dozvoliti urušavanje demokratije. CHP je potvrdio Imamoglua kao kandidata za naredne predsjedničke izbore, pri čemu ankete pokazuju da bi mogao ugroziti Erdoganovu višedecenijsku vladavinu.


S druge strane, Erdogan je optužio CHP da pokušava “nelegitimnim sredstvima” srušiti vlast, upozoravajući da će pravosuđe kazniti one koji “sabotiraju tursku ekonomiju i stabilnost”.


U međuvremenu, gradsko vijeće Istanbula izabralo je Nuri Aslana iz CHP-a za privremenog gradonačelnika, sprječavajući Erdoganovu vladu da postavi svog administratora.


Dok CHP predvodi proteste, kritičari unutar pokreta tvrde da stranka ne podržava šire antirežimske pokrete, što dodatno komplikuje situaciju. Studenti koji su prvobitno pokrenuli proteste ističu da se bore ne samo za političke promjene, već za temeljne slobode i demokratiju u Turskoj.


Dok nezadovoljstvo raste, pitanje koje se sada postavlja jeste – može li ovo biti prekretnica koja će donijeti kraj Erdoganove ere?

 

(Forbes BiH/DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook