Nakon što su se u javnosti pojavile informacije da će građani Sarajeva morati kupovati pojedine analgetike poput Caffetina, Andola i Brufena, došlo je do zbunjenosti.
Kako je za portal „Avaza“ rečeno, u cilju otklanjanja svih dilema pacijenata, kao i s ciljem davanja pravovremenog odgovora na najvaljeni upit zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo, Belmi Kapo, informišemo javnost da Farmaceutska inspekcija Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo kontinuirano kontroliše poštivanje režima izdavanja lijekova, a te kontrole su krajem 2024. godine bile pojačanog intenziteta. Važno je istaći da predmet provedenih kontrola nije bio režim izdavanja lijekova Caffetin, Andol i Brufen.
Inspekcijski nadzori
- Akcenat kontrolnih aktivnosti je stavljen na režim izdavanja lijekova za koje je potreban ljekarski recept, kao što su antibiotici, anksiolitici, antidepresivi, hormoni i kortikosteroidi. Tokom pojačane kontrole farmaceutski inspektor je kontrolisao lijekove kao što su Analgin 10x500 mg, Lexilium 1,5 i 3 mg, Misar tablete 0,25 mg, Lioresal tablete 25mg, Ozempic 1 mg i drugo – kažu za portal „Avaza“ iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.
Kako dodaju, tokom pojačanih kontrola u mjesecu decembru 2024. godine na području Kantona Sarajevo iz nadležnosti farmaceutskog inspektora je izvršeno ukupno 26 inspekcijskih nadzora u postupku kojih je zbog utvrđenih nepravilnosti subjektima nadzora doneseno 10 rješenja o otklanjanju utvrđenih nepravilnosti, te 14 prekršajnih naloga u novčanom iznosu od 38.000, 00 KM, uz napomenu da se navedne prekršajne i upravne mjere ne odnose samo na prekršaje zbog nepoštivanja režima izdavanje lijekova, već i druge nepravilnosti iz nadležnosti farmaceutske inspekcije.
Registar lijekova
- Pojašnjavamo da je pregledom Registra lijekova Bosne i Hercegovine, sačinjenenog u martu 2024. godine, a koji je javnosti dostupan na stranici Agencije za lijekove Bosne i Hercegovine, jasno upisan naziv lijeka, proizvođača i režim izdavanja i generika lijeka, na osnovu čega se može utvrditi da postoje registrovani lijekovi koji se izdaju BEZ recepta, kao što su Brufen effect, Brufen effect rapid, Caffetin menstrual, Dalsy, Rapidol S, iz grupe lijekova "derivati propionske kiseline, generičkog naziva ibuprofen". Također, iz grupe "analgetika i antipiretika" izdvajamo Andol i Aspirin, koji se izdaju bez recepta, te iz grupe "kofein, kodein, paracetamol", gdje spada Caffetin, koji se također izdaje bez recepta – navode u odgovoru iz KUIP-a.
U Registru uz svaki lijek stoji i uputa da li se lijek izdaje bez ljekarskog recepta ili uz ljekarski recept, odnosno da li se lijek primjenjuje u zdravstvenoj ustanovi sekundarnog ili tercijarnog nivoa, kao i sve druge posebne oznake, te farmaceutska inspekcija nije kontrolisala ništa izvan onoga što je određeno zakonskim propisima.
Nastavak tekwsta čitajte OVDJE!
(DEPO PORTAL/jk)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook