Odbor za nadzor Predstavničkog doma SAD-a, kojim upravljaju demokrate, pozvao je u četvrtak na istragu potencijalnih prijetnji nacionalnoj sigurnosti povezanih s Ministarstvom za efikasnost vlade, koje predvodi Elon Musk, piše Reuters.
U pismu upućenom zamjenicima generalnih inspektora nekoliko saveznih agencija, zakonodavci su zatražili istragu mogućih sigurnosnih propusta u vezi s Muskovim timom.
Među agencijama koje bi trebale biti predmet istrage su Ministarstvo finansija, Kancelarija za upravljanje kadrovima, Ministarstvo obrazovanja, Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), Generalna služba administracije i Agencija za mala preduzeća.
Administracija predsjednika Donalda Trumpa ove sedmice suspendovala je osoblje USAID-a, dok je Musk najavio planove za gašenje te agencije, koju je nazvao "nepopravljivom".
Zakonodavci tvrde da su neovlaštene osobe pristupile sistemima i povjerljivim podacima USAID-a i Kancelarije za upravljanje kadrovima. Također su naveli da je Muskova ekipa imala pristup američkim platnim sistemima koji sadrže lične podatke miliona građana.
- Duboko smo zabrinuti da bi moglo doći do neovlaštenog pristupa sistemima širom savezne vlade, što predstavlja ozbiljnu prijetnju privatnosti svih Amerikanaca i nacionalnoj sigurnosti naše zemlje - naveli su zakonodavci u pismu.
Dodali su i da, iako je Elon Musk navodno dobio status "specijalnog vladinog zaposlenika", nema dokaza da on ili njegovi saradnici, koji rade pod nazivom "DOGE tim", imaju pravo na pristup vladinim sistemima, niti da su prošli odgovarajuće sigurnosne provjere kako bi se osigurala zaštita podataka poreskih obveznika i vlade.
Bijela kuća i Musk nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar.
Odbor za nadzor, kojim predsjedava demokratski kongresmen Gerald Connolly iz Virginije, poslao je pismo zamjenicima generalnih inspektora umjesto samim inspektorima, budući da je Trumpova administracija otprilike dvije sedmice ranije otpustila 17 nezavisnih inspektora.
Taj potez, koji su kritičari nazvali "noćnom čistkom", obavljen je kako bi se omogućilo imenovanje lojalista predsjednika, iza čega je i sam Trump stao. Među rijetkim inspektorima koji su ostali na dužnosti nalazi se i inspektor USAID-a, Paul Martin, čije je ime navedeno u pismu zakonodavaca.
(FENA/jk)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook