Otvaranje 24. januara

Izložba Damira Nikšića 'Nebeska republika' u galeriji Charlma

Kultura22.01.25, 17:40h

Izložba Damira Nikšića 'Nebeska republika' u galeriji Charlma
Ova serija crteža mapira tragove koje je prošli vijek ostavio na čitave generacije, zamišlja u kojem smjeru se mogao razvijati i na koji način bi mogao zaživjeti u nekoj alternativnoj kulturi, kontrakulturi, umjetnosti, čak i mogućem umjetničkom pokretu

 

 

Multimedijalni i internacionalni umjetnik Damir Nikšić u galeriji “Charlama” predstavlja seriju od dvadesetak kontemplativnih crteža (70x50cm, 75x55cm) koja je nastala u periodu od mjesec dana u jesen 2023. kao dio projekta “Bosanske teologije oslobođenja”, a čiji je naslov “Nebeska republika”. Serija je rezultat neoplatonističkog promišljanja ideje republike. Rađena je crnim i bijelim kreonima na toniranom papiru. Crteži predstavljaju ilustracije određenih teza i zaključaka.

 

“BTO slikarstvo” (Bosanska teologija oslobođenja) začeta je 2010. godine u privrednom gradu Skenderija u jednom malom butiku koji je autor (zajedno sa drugim kolegicama i kolegama koji su dobili druge poslovne prostore na privremeno korištenje) zahvaljujući Jusufu Hadžifejzoviću i projektu CeKa "Charlama" pod nazivom Subdokumenta. 

 

nebeska-republika

 

"BTO slikarstvo" je od tada izlagano u nekoliko navrata:

 

“Gerila u Maglaju”, 2010. Atelje-galerija "AB", Maglaj (Kurirala: Admira Bradarić)
Izložba "Oriental Dream", 2011. Duplex 10m2, Sarajevo (Kurirao: Pierre Courtin
Izložba "REDREAM!", Java galerija, 2011. Sarajevo (Kurirao Damir Nikšić)
FUU - Festival ulične umjetnosti, 2015. Kampus UNSA, Sarajevo (Kurirao: Aleš Kurt
Sundsvall Muzej, 2017. Sundsvall, Švedska (Kurirala: Lejla Porović)

 

Ova serija crteža mapira tragove koje je prošli vijek ostavio na čitave generacije, zamišlja u kojem smjeru se mogao razvijati i na koji način bi mogao zaživjeti u nekoj alternativnoj kulturi, kontrakulturi, umjetnosti, čak i mogućem umjetničkom pokretu.


Damir Nikšić je izlagao diljem Europe i svijeta, uključujući Muzej savremene umjetnosti Ars Aevi, Sarajevo; Narodni muzej Crne Gore, Cetinje; Trevi Flash Art Museum, Trevi; Centar za kulturnu dekontaminaciju, Beograd; Nacionalni muzej, Szczecin; Nacionalna galerija, Skoplje; Kyoto Art Center, Kyoto; Centar za savremenu umjetnost Palazzo Papesse, Siena; Muzička akademija Brooklyn, New York; Nacionalna galerija umjetnosti Zacheta, Varšava; Tallinn Art Hall, Tallinn; Locarno Film Festival, Locarno; Ludwigov muzej, Budimpešta; Sammlung Essl, Muzej MUMOK, Muzej moderne umjetnosti Pallais Lichtenstein, Beč; Muzej moderne umjetnosti Saint-Etienne Metropole, Centar savremene umjetnosti DOX, Prag i 50. Venecijanski bijenale.

 

Otvaranje izložbe je 24. januara u 19.30 sati.

 

(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook