Sirijski mediji navode da su izraelski ratni avioni izveli desetke napada širom zemlje, uključujući i glavni grad Damask.
Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR) sa sjedištem u Velikoj Britaniji rekao je da je bilo više od 100 napada na vojne ciljeve.
Istraživački centar za koji se sumnja da je povezan s proizvodnjom kemijskog oružja bio je među pogođenim mjestima, prema izvještajima lokalnih medija.
Izrael kaže da djeluje kako bi spriječio da oružje padne "u ruke ekstremista" nakon svrgavanja Assadovog režima.
U ponedjeljak se Vijeće sigurnosti UN-a sastalo kako bi raspravljalo o situaciji u zemlji nakon pada predsjednika Bashara al-Assada i reklo da će raditi na izjavi u narednim danima, javlja BBC.
"Vijeće je, mislim, bilo više-manje ujedinjeno oko potrebe očuvanja teritorijalnog integriteta i jedinstva Sirije, osiguranja zaštite civila, osiguravanja da humanitarna pomoć stiže potrebitom stanovništvu", rekao je ruski ambasador pri UN-u Vassily Nebenzia novinarima.
SOHR kaže da je u posljednja dva dana bilo stotine izraelskih zračnih napada, uključujući i lokaciju u Damasku za koju se tvrdi da su je iranski naučnici koristili za razvoj raketa.
Udari dolaze u trenutku kada UN-ov nadzornik kemikalija upozorava vlasti u Siriji da osiguraju da su zalihe hemijskog oružja za koje se sumnja da su sigurne.
Prema UN-ovom nadzorniku hemikalija, Organizaciji za zabranu hemijskog oružja (OPCW), hemijsko oružje je kemikalija koja se koristi za namjerno nanošenje smrti ili ozljede zbog svojih toksičnih svojstava.
Upotreba hemijskog oružja zabranjena je prema međunarodnom humanitarnom pravu bez obzira na prisutnost valjanog vojnog cilja, jer su učinci takvog oružja po prirodi neselektivni.
Nije poznato gdje i koliko Sirija ima kemijskog oružja, ali se vjeruje da je bivši predsjednik Bashar al-Assad držao zalihe i da je izjava koju je dao bila nepotpuna.
Sirija je 2013. godine potpisala OPCW-ov certifikat o kemijskom oružju, mjesec dana nakon napada kemijskim oružjem na predgrađa glavnog grada Damaska, u kojem je korišten nervni agens sarin i ostavio više od 1400 mrtvih ljudi.
Stravične slike žrtava koje se grče u agoniji šokirale su svijet. Zapadne sile su rekle da je napad mogla izvesti samo vlada, ali Assad je okrivio opoziciju.
Unatoč tome što su OPCW i UN uništili svih 1300 tona kemikalija koje je sirijska vlada proglasila, napadi hemijskim oružjem u zemlji i dalje se nastavljaju.
Analiza BBC-ja 2018. potvrdila je da je između 2014. i 2018. kemijsko oružje korišteno u sirijskom građanskom ratu najmanje 106 puta.
U ponedjeljak je OPCW priopćio da je stupio u kontakt sa Sirijom "s ciljem naglašavanja najveće važnosti osiguranja sigurnosti svih materijala i objekata povezanih s kemijskim oružjem" u zemlji.
Također u ponedjeljak, izraelska vojska objavila je fotografije svojih trupa koje su prešle s Golanske visoravni pod izraelskom okupacijom u demilitariziranu tampon zonu u Siriji gdje su smještene mirovne snage UN-a.
Dolazi dan nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu objavio da je vojska privremeno preuzela kontrolu nad takozvanim područjem razdvajanja, rekavši da je sporazum o razdruživanju sa Sirijom iz 1974. "propao" s pobunjeničkim preuzimanjem vlasti u zemlji.
Golanska visoravan je stjenovita visoravan oko 60 km jugozapadno od Damaska.
Izrael je preuzeo Golan od Sirije u završnim fazama Šestodnevnog rata 1967. i jednostrano ga anektirao 1981. Taj potez nije međunarodno priznat, iako su SAD to učinile jednostrano 2019.
Govoreći na konferenciji za medije u ponedjeljak, Saar je rekao da Izraelske odbrambene snage (IDF) poduzimaju samo "vrlo ograničen i privremen korak" iz "sigurnosnih razloga".
Također je ustvrdio da Izrael nema interesa miješati se u unutarnje poslove Sirije i da ga zanima samo odbrana svojih građana.
Ministar odbrane Israel Katz u međuvremenu je rekao da će izraelska vojska "uništiti teško strateško oružje" - uključujući raketne i protuzračne odbrambene sustave.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook