ŠTA (NI)JE ISTINA

Ministrica Hota-Muminović obmanjuje javnost?! Ovo je dokaz da pravilnik od prije pet godina nije isti kao novi...

Hronika30.08.24, 18:04h

Ministrica Hota-Muminović obmanjuje javnost?! Ovo je dokaz da pravilnik od prije pet godina nije isti kao novi...
Nakon što se oglasila u javnosti, šta je sve prešutjela ministrica Naida Hota-Muminović kada je riječ o novom Pravilniku?

 


Izvor: Raport.ba
Piše: Semira Degirmendžić


Ministrica odgoja i obrazovanja Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović oglasila se u jednom mediju, u kojem je kazala da nema ništa sporno u novom Pravilniku o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja i/ili drugim faktorima koji mogu ugroziti najbolji interes učenika i zaštiti učenika, o čemu je ovih dana pisao Raport.


Ministrica Hota-Muminović je rekla neistinu da se ovaj pravilnik primjenjuje još od 2019. godine i da je rezultat predanog rada različitih struka i stručnjaka“.


Nije Hota-Muminović objasnila ako je riječ o starom pravilniku, zašto je onda u Službenim novinama KS 22. augusta objavljen taj novi pravilnik i zašto se nije nastavio primjenjivati stari?


Doduše, novinarka medija za koji je dala izjavu nije joj ni postavila ovo pitanje.


Manipulativni pokušaji izvrtanja činjenica Hote-Muminović


Prešutjela je ministrica Hota-Muminović da u Službenim novinama KS od 22. augusta stoji da: „Danom početka primjene ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja i zaštiti učenika ("Službene novine Kantona Sarajevo" br. 29/19 i 38/22).“


Faksimil odredbe iz Pravilnika iz 2024. godine: Raniji Pravilnik iz 2019. godine prestao važiti, Hota-Muminović tvrdi da je riječ o istom Pravilniku
Iz ove rečenice iz Službenih novina KS jasno je da je ministrica Hota-Muminović dezavuisala javnost i pokušala predstaviti da je riječ o istom pravilniku.


Logično pitanje za ministricu bi bilo „zašto van snage stavljate Pravilnik od prije pet godina, ako donosite isti“.


Da je riječ o potpuno novom Pravilniku dokazuje i činjenice da je ministrica Hota-Muminović 2022. godine donijela izmjene i dopune ranijeg Pravilnika i one su objavljene u Službenim novinama KS broj 38/22, koje su sada također stavljene van snage. A, i te izmjene govore da sada nije riječ ni o kakvim izmjenama i dopunama, nego o sasvim novom Pravilniku.


Raport nije imao namjeru polemisati s ministricom Hota-Muminović, nego skrenuti pažnju na brojne sporne odredbe Pravilnika čija je primjena trebala početi s novom školskom godinom u osnovnim i srednjim školama u KS.


No, manipulativni pokušaji ministrice Hota-Muminović da predstavi javnosti da „novinari lažu“, a ona „sve čini za dobrobit učenika, učenica, roditelja i škole“, primorali su nas da u cijelosti objavimo Pravilnik o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja i zaštiti učenika iz 2019. godine koji je donijela tadašnja ministrica Zineta Bogunić i Pravilnik o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja i/ili drugim faktorima koji mogu ugroziti najbolji interes učenika i zaštiti učenika koji je donijela ministrica Naida Hota-Muminović.


Suštinske razlike


Suštinska razlika između Pravilnika iz 2019. godine i najnovijeg iz augusta 2024. godine je u tome što u starom Pravilniku lista indikatora za neprihvatljivo ponašanje sadrži 20 stavki koje se uglavnom odnose na nasilničko ponašanje učenika ili učenica, a novi Pravilnik predviđa evidentiranje pojava kod djece koja mogu imati veze sa zdravstvenim i psihičkim stanjem djeteta, a podvode se kao rizično ili nedozvoljeno ponašanje.


I stari i novi Pravilnik svakako sadrže mjere koje bi vjerovatno i većina roditelja i stručnjaci odobrili s ciljem prevencije nasilja i zaštite djece, međutim, u novom Pravilniku niz je indikatora koja trebaju biti upisivana u evidencijske liste učenika i čuvana do kraja njihovog obaveznog školovanja, a koja zadiru u najdublju intimu jedne osobe.


Veoma je važno naglasiti da u starom Pravilniku iz 2019. godine postoji odredba, a koja sada više ne važi, a u kojoj stoji:


„Ostala ponašanja koja nisu predviđena u "Listi faktora rizika" iz člana 6. ovog pravilnika, a za koje nastavnik procijeni da ugrožavaju najbolji interes učenika, prijavljuju se stručnoj službi škole bez unosa u evidenciju iz člana 4. ovog pravilnika.“


Ovo znači da svi oni indikatori koji su mogli uistinu ukazivati da učenik ili učenica imaju neki problem mogli su biti prepoznati, primijećeni i na njih se moglo ukazati, ali nisu smjeli biti evidentirani i skladišteni godinama, kao što je predviđeno sada.


Nastavak teksta i faksimil oba Pravilnika pogledajte ovdje


(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook