WMO tvrdi

Dramatično upozorenje: Ovo je crvena uzbuna za svijet, tempereture koje nas čekaju su užasavajuće

Hronika20.03.24, 12:34h

Dramatično upozorenje: Ovo je crvena uzbuna za svijet, tempereture koje nas čekaju su užasavajuće
Temperature okeana bile su najviše u 65 godina mjerenja i više od 90 posto mora doživjelo je toplinski val, po WMO-u

 

 

Prošle godine oboreni su svi globalni klimatski rekordi, upozorila je Svjetska meteorološka organizacija (WMO), izrazivši posebnu zabrinutost zbog zagrijavanja okeana i topljenja morskog leda.

 

WMO je u svom godišnjem izvješću o Stanju globalne klime istaknuo da su prosječne temperature dosegle najvišu razinu u 174 godina mjerenja - 1,45 stupnjeva Celzijevih iznad predindustrijskih razina, penijela je Hina.

 

Temperature okeana bile su najviše u 65 godina mjerenja i više od 90 posto mora doživjelo je toplinski val, po WMO-u.

 

- WMO oglašava crvenu uzbunu svijetu, rekla je glavna tajnica WMO-a Celeste Saulo, koja je na dužnost stupila u januaru.

 

- Ono što smo doživjeli 2023., posebno nezapamćena toplina okeana, povlačenje ledenjaka i gubitak morskog leda na Antarktici, razlog je za posebnu zabrinutost.

 

Klimatske promjene, potaknute izgaranjem fosilnih goriva, uz klimatski fenomen El Nino, oborile su 2023. rekorde.

 

Brazilski Rio de Janeiro zahvatile su ekstremne temperature sa indeksom toplote koji je dostigao nevjerovatnih 62,3 stepena Celzijusa.
Toplotni indeks od 62,3 stepena Celzijusa je najveći zabilježeni u Rio de Janeiru u posljednjih deset godina, navele su meteorološke vlasti. Bivši rekord toplotnog indeksa postavljen je u novembru 2023. godine, kada je dostigao 59,7 stepeni, prenosi Anadolija. 

 

Naučnici upozoravaju da bi 2024. mogla biti i gora jer El Nino podiže temperature.

 

Izvještaj je upozorio na veliko smanjenje morskog leda na Antarktici. Najviša izmjerena razina iznosila je milion kvadratnih kilometara manje od ranijeg rekorda, što odgovara otprilike površini Egipta. 

 

Taj trend, u kombinaciji sa zatopljavanjem okeana zbog čega se voda širi, pridonio je više nego dvostruko većoj stopi podizanja morske razine u proteklom desetljeću u odnosu na razdoblje od 1993. do 2002., po WMO-u. 

 

Toplina je bila koncentrirana u sjevernom Atlantku gdje su temperature potkraj 2023. bile u prosjeku 3 Celzijeva stupnja iznad prosjeka, navodi se u izvještaju.

 

Više oceanske temperature pogađaju osjetljive morske ekosisteme i mnoge riblje vrste pobjegle su sjevernije od tog područja u hladnije vode.

 

(DEPO PORTAL/mm)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook